Паркирајте на осветлено место и уште 8 совети што ќе ви помогнат да се чувствувате побезбедно - Results from #1


Паркирајте на осветлено место и уште 8 совети што ќе ви помогнат да се чувствувате побезбедно

Можете да го користите блицот од телефонот, но корисна е и батериска ламба

Ако знаете дека треба да поминете низ темно место, блицот од телефонот ќе ви заврши работа, но уште подобро ако понесете батериска ламба, иако знаеме дека ретко кој го чува тоа во чантата.

Најпрво, батериската ламба нема да им биде привлечна на крадците како телефонот, а во случај некој да ве нападне, можете да ја искористите да се одбраните.

Ако некој ве нападне, без разлика дали користите блиц или ламба, имајте на ум дека можете да го заслепите напаѓачот со светлината, а ова ќе ви даде време да избегате.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-06.jpg

Ако сте во хотел, замолете ги рецепционерите да не го кажуваат бројот на вашата соба

Ако отседнувате сами во хотел, замолете го рецепционерот да не го кажува бројот на вашата соба на глас. Исто така, нагласете му да не открива во која соба сте ако некој го праша.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-07.jpg

Блокирајте ја влезната врата

За да се чувствувате најбезбедно, кога сте сами во хотелска соба блокирајте ја влезната врата додека спиете или се бањате. Ако ви е страв, без разлика од која причина, најдобро е врата постојано да биде блокирана додека сте во собата.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-08.jpg

Стоење во лифт

Ако се чувствувате несигурно кога сте во лифт со странец, немојте да му вртите грб. На овој начин ќе можете да го следите неговото движење и навреме да реагирате ако се случи нешто.

Исто така, најдобро е да стоите до копчињата – ако почувствувате опасност, притиснете што е можно повеќе копчиња, па лифтот ќе застане на следниот кат и ќе можете да излезете.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-09.jpg

Седење во јавен превоз

Ако се возите во автобус навечер и се чувствувате несигурно, најдобро е да не седнувате до прозорецот, за да можете веднаш да станете ако некој ве вознемирува. Исто така, најдобро е да седите во близина на шоферот, кој сигурно ќе ви помогне ако некој ве вознемирува.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-10.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

10 ситуации во кои сите реагираме погрешно Дали ги миете забите веднаш после јадење? А, дали ја навалувате главата наназад ...
Што да правите ако доживувате инфаркт и уште 4 совети за справување со критични ситуации кога сте са... Запалено масло, давење од храна, инфаркт – ова се работи кои, за жал, се случува...
18 мали работи кои ако ги правите сега, за 10 години ќе ве направат поуспешни од останатите Времето лета. . Денес имате 20 години и додека трепнете веќе влегувате во третат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg