Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Оптичка илузија што ќе ви покаже дека очите „ве лажат“ - Зошто шарите на сликата се движат?

Оптичките илузии се направени со цел да ве збунат и да ве изненадат, а оваа дефинитивно ќе ве остави без зборови. Често кога станува збор за илузиите најчесто вие гледате нешто што некој друг не може да го види па потоа се развиваат дискусии за она што сте го виделе или не сте го виделе.

Optichka-iluzija-se-dvizat-li-sarite-na-slikata-ili-ne-01.jpg

Слично е и со оваа оптичка илузија затоа што некои може да видат како сликата се движи, а други не.

Optichka-iluzija-se-dvizat-li-sarite-na-slikata-ili-ne-02.jpg

Некои луѓе дефинитивно гледаат дека точките на шарата се движат, или се брануваат, а други не.

За некои се повоочливи портокаловите точки на виолетовата заднина, а за други сините на зелената заднина.

Optichka-iluzija-se-dvizat-li-sarite-na-slikata-ili-ne-03.jpg

Што го предизвикува ова „движење“?

„Кружното движење е предизвикано од процесирањето на комплексната слика, особено во деловите на мрежницата на окото што се надвор од централниот дел на видното поле, како и многу малите движења на окото.

Мозокот претпоставува дека очите се стабилни и не се движат, па затоа претпоставува дека шемата се движи и затоа ви се чини дека шемата почнува да се движи.
Некои луѓе прават повеќе вакви мали движења, а други се почувствителни на контрастот во шарата, па затоа има и одредени варијации во движењето“ – вели Бхавин Шах, офталмолог од Central Vision Opticians.

Optichka-iluzija-se-dvizat-li-sarite-na-slikata-ili-ne-04.jpg

Што гледате вие? Се движат ли шарите или не?

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 луѓе кои не се срамат да кажат како штедат пари дома (и се за пофалба) „Се бањам со обичен тврд сапун, наместо гел за туширање – трае подолго, а ефекто...
10 луѓе кои сигурно имаат полош ден од вас на работа (ќе ви биде утеха барем малку) Вработена во продажен сектор: „Работам во продавница за чевли и по големиот попу...
Зготвила делови од дечко ѝ, медицинска сестра убивала деца – 5-те најзлобни жени кои живееле во посл... Кетрин Најт добила доживотна казна затвор без можност за помилување за само едно...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg