Во кои 4 години од животот луѓето се најсреќни (и во кој период се најнесреќни)?

Диско, луди забави, љубовни партнери, авантури? „Ех, младост“ ќе речеме, но не – 20-тите години не ни се најсреќните години од животот. Што мислите кој период е?

vo-koi-4-godini-od-zhivotot-lugjeto-se-najsrekjni-i-vo-koj-period-se-najmalku-srekjni-01.jpg

„Ех младост!“ си велиме некогаш, претпоставувајќи дека 20-тите години се најубавите години од нашиот живот.

Но, ново истражување објавено во Social Indicators Research покажа дека сме во заблуда и дека најсреќните 4 години во животот ни се на почетокот од 30-тите, односно од 30 до 34-годишна возраст.

vo-koi-4-godini-od-zhivotot-lugjeto-se-najsrekjni-i-vo-koj-period-se-najmalku-srekjni-04.jpg

Иако многу луѓе полнењето на 30 години го гледаат како збогување со младоста, сепак изгледа дека токму 30-тиот роденден е клучот кон многу нови среќни мигови.

Во истражувањето учествувале луѓе над 50 години од 13 европски земји и одговарале на прашањето на која возраст биле најзадоволни од својот живот.

Бегоња Алварез, еден од главните истражувачи, вели: „Мислам дека една личност постепено доаѓа до најсреќниот период од животот и кулминацијата е на 30 до 34 години.“

vo-koi-4-godini-od-zhivotot-lugjeto-se-najsrekjni-i-vo-koj-period-se-najmalku-srekjni-03.jpg

Интересно е што половина од испитаниците рекле дека откако ја достигнале среќата на оваа возраст чувството на задоволство ги држело во следните 2 децении од животот.

Период од животот кога луѓето се најмалку среќни е од 10 до 14 години и потоа по 70 години, период кој е поврзан со осаменоста и здравствените проблеми.

vo-koi-4-godini-od-zhivotot-lugjeto-se-najsrekjni-i-vo-koj-period-se-najmalku-srekjni-02.jpg

Се разбира, резултатите на истражувањето се базирани на спомените на луѓето и тоа како ги помнат одредените периоди од својот живот.

И добрата вест е што периодот на среќа трае многу години потоа кај повеќето личности.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вистини што луѓето не сакаат (а мораат) да ги слушнат Колку повеќе барате луѓето да ве почитуваат, толку повеќе ќе ве гледаат „одозгор...
„Мајка ми се разболе од рак“: Разгалени (и богати) деца откриваат кога имале „судир со реалноста“ „Кога дознав дека струјата и водата доаѓаат со месечни сметки“ – „разгалени“ дец...
13 фото-докази дека на некои луѓе сè во животот мора да им е како под конец Јаткасти плодови идеално подредени во посебна тегла, јајца наредени според нијан...
8 сурови вистини од кои ќе научите многу за животот Ако не се борите за тоа што го сакате, не треба да плачете за тоа што ќе го изгу...
Самоубиство, предозирање, убиство: Деца генијалци чии животи завршиле трагично Програмерскиот гениј Арон Шварц изврши самоубиство на само 26 години, додека ист...
Ретро кујнски апарати што нашите баби (веројатно) ги користеле Сте виделе ли миксер кој не работи на струја? А, сте виделе ли како изгледале не...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg