Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
АРХИТЕКТ 30-01-2023


10 грешки во ресторан кои ги прават само некултурните луѓе

Седнуваат на првата маса што е наместена без да прашаат дали е слободна, нарачуваат повеќе храна од потребното, се наведнуваат кон масата за да се напијат од цевка без да употребат раце и уште неколку грешки кои ги откриваат некултурните луѓе во ресторан. 

10-greshki-vo-restoran-koi-gi-pravat-samo-nekulturnite-lugje-01.jpg

Доволно е да седнете на маса за ручек со некого, за да видите каква е неговата култура и домашно воспитување.

Манирите кои луѓето ги имаат се забележуваат веднаш по влегувањето во ресторан, односот со вработените, како и генералното однесување.

Постојат некои практики кои се целосно неприфатливи според бонтонот, па ако сакате да оставите впечаток на културна личност, избегнетеги.

Грешки кои ги прават само луѓето без манири:

Седнуваат на првата наместена маса, без да прашаат дали е слободна

10-greshki-vo-restoran-koi-gi-pravat-samo-nekulturnite-lugje-02.jpg

Нарачуваат одеднаш непотребно многу повеќе храна од придружниците наместо да нарачуваат тековно

10-greshki-vo-restoran-koi-gi-pravat-samo-nekulturnite-lugje-03.jpg

Почнуваат да јадат без да почекаат да биде донесена храната и за придружниците со кои се седнати

10-greshki-vo-restoran-koi-gi-pravat-samo-nekulturnite-lugje-04.jpg

Си ја чистат устата со текстилната салфета, наместо да ја употребат за да ја стават во скут, а хартиената да ја користат за бришење

10-greshki-vo-restoran-koi-gi-pravat-samo-nekulturnite-lugje-05.jpg

Не оставаат бакшиш дури и кога се презадоволни од услугата на персоналот

10-greshki-vo-restoran-koi-gi-pravat-samo-nekulturnite-lugje--.jpg

Уште 5 грешки на следната страна... Би можело да ве интересира:

10 луѓе кои не се срамат да кажат како штедат пари дома (и се за пофалба) „Се бањам со обичен тврд сапун, наместо гел за туширање – трае подолго, а ефекто...
10 луѓе кои сигурно имаат полош ден од вас на работа (ќе ви биде утеха барем малку) Вработена во продажен сектор: „Работам во продавница за чевли и по големиот попу...
3 кратки и моќни приказни, кои ќе ви ја вратат вербата дека луѓето се добри „Кога бев дете, имав здравствен проблем и морав да одам во болница. И имаше уште...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg