Го запознала на 17 години, двапати пробала да се самоубие за него – Факти за Ева Браун, партнерката на Адолф Хитлер

Хитлер толку добро ја криел врската со Ева Браун, што јавноста дознала дека биле пар дури по крајот на војната. Тие биле заедно повеќе од десет години, а се венчале речиси два дена пред да извршат двојно самоубиство.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-01.jpg

Ева Браун била германски фотограф благодарение на кој светот имаше можност да ѕирне во приватниот живот на нацистите за време на Втората светска војна.

Но, за јавноста, таа е многу попозната како долгогодишната партнерка на Адолф Хитлер.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-11.jpg

Ева Браун била родена во Минхен во 1912 година. Нејзините родители биле Фридрих и Фани, а имала една постара и една помлада сестра.

Родителите на Ева се развеле во 1921 година, но следната повторно се венчале, најверојатно од финансиски причини – тој период, Германија се соочувала со хиперинфлација.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-09.jpg

Ева го запознала Адолф Хитлер кога имала само 17 години, а тој – 40.

Во 1929 година таа се вработила во фотографско студио. Сопственикот на студиото бил официјалниот фотограф на Хитлер и неговата нацистичка партија.

Најпрво Ева работела како асистентка, но со текот на времето научила да ракува со фотоапарат, па станал фотограф.

Таа го запознала Хитлер токму преку студиото, а според некои гласини, тој период Хитлер бил во врска со друга жена.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-03.jpg

По самоубиството на другата жена во 1931-ва, Хитлер и Ева се зближиле.

И Ева пробала да изврши самоубиство во 1932 година, а некои историчари веруваат дека со ова сакала да му го привлече вниманието на Хитлер, по што тие ја почнале нивната врска.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-02.jpg

Хитлер и Ева ја криеле врската од јавноста. Според некои историчари, криењето било од политички причини – Хитлер сметал дека е привлечен маж, па сакал да го користи тоа за да ја зајакне својата популарност кај жените.

Тој се претставувал како сингл маж и со тоа ги освојувал нивните симпатии (и гласови). Поради ова, тој не сакал ни да се венча со Ева.

Всушност, Хитлер толку добро ја криел врската, што јавноста дозна за неа дури по крајот на војната.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-05.jpg

Очекувано, Ева била мизерна, па во 1935 година имала уште еден обид за самоубиство.

Според записите во нејзиниот дневник, таа немала добиено ни порака ни повик од Хитлер цели три месеци. Па, се предозирала со апчиња за спиење.

Ева преживеала, а Хитлер веднаш отишол да ја види. Ѝ се извинил и ѝ рекол дека ќе ѝ купи куќа.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-07.jpg

Бидејќи била фотограф, Ева Браун честопати ја фотографирала и снимала нацистичката партија на Хитлер. Поради близината што ја имала со членовите на партијата, нејзините фотографии и видеа се можеби најинтимниот увид во животот на нацистите додека траела војната.

Дел од приватните снимки на Ева беа откриени дури во 1972 година и го покажуваат Хитлер во ново светло, наспроти ладнокрвниот диктатор што го гледале сите.

Од овие снимки станува јасно дека и Хитлер бил само човек, па неговата суровост изгледа уште пострашна.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler08.jpg

Она што ги чуди сите во врска со Ева е како би можела да биде со човек како Хитлер.

Според изворите, таа не покажувала никаков интерес за политика, а не била ни член на нацистичката партија. Па, најверојатно, само го игнорирала она што го правел Хитлер.

Но, еднаш Ева сепак покажала интерес за работата на Хитлер – во 1943 година, кога било предложено да се забрани производството на козметика и луксузни работи во Германија.

Наводно, тогаш Ева го убедила Хитлер само привремено да го запре производството, а не и да го забрани.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-06.jpg

Иако самата можеби не била нацист, историчарите сметаат дека Ева верувала во нивната идеологија дека жените немаат место во власта бидејќи тие се домаќинки, а мажите се лидери.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-04.jpg

Можеби Хитлер бил мошне лош партнер, но Ева инсистирала да биде покрај него до самиот крај.

Во 1945 година, кога Берлин бил опкружен, Хитлер и Ева заедно се скриле во бункерот во кој подоцна ќе умрат.

Како што противниците на Хитлер напредувале, тој конечно се согласил да се венча со неа.

go-zapoznala-na-17-godini-dvapati-probala-da-se-samoubie-za-nego-koja-bila-eva-braun-partnerkata-na-adolf-hitler-10.jpg

Церемонијата била одржана во бункерот, ноќта помеѓу 28 и 29 април.

Следниот ден, на 30-ти април, другите луѓе во бункерот слушнале истрел и ги нашле безживотните тела на Хитлер и Ева.

Ева испила таблета со цијанид, а Хитлер се застрелал во главата.

Нивните тела биле изнесени надвор и запалени.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 инспиративни жени кои родителите ги изгласаа како посакувани идоли на своите ќерки Ема Вотсон, Мишел Обама и Марија Кири се дел од инспиративните жени кои се доказ...
Самоубиство, предозирање, убиство: Деца генијалци чии животи завршиле трагично Програмерскиот гениј Арон Шварц изврши самоубиство на само 26 години, додека ист...
Каква судбина имале децата на најголемите диктатори на светот и дали ги стигнала кармата на нивните ... Синот на Сталин се самоубил, синот на Чаушеску ширел блуд и разврат, а Мусолини ...
Исчезнати деца, заканувачки телефонски повици: Нерешени мистерии од кои ќе ве полазат морници Крис и Лисен од Холандија во 2014-та биле на планинарење во Панама, а оттогаш им...
Токсичната врска на Марија Калас и Аристотел Оназис: Ја изневерил со Џеки Кенеди, јавно ја понижувал Познатиот грчки богаташ ѝ бил најголемата љубов на оперската дива Марија Калас, ...
Мачеле, силувале и си ги убивале сопствените деца - жени кои извршиле монструозни злосторства Овие жени не биле само убијци, тие сееле зло и ширеле страв и ужас каде и да оде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg