Загатка која не им е проблем на децата, но со која возрасните ќе се помачат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Загатка која не им е проблем на децата, но со која возрасните ќе се помачат

Оваа интересна загатка за деца е објавена поодамна, но сè уште може да се најде на интернет како забавна активност за тренирање на мозокот.

zagatka-koja-ne-im-e-problem-na-decata-no-so-koja-vozrasnite-ke-se-pomacat-001.jpg

Таа ја тестира концентрацијата и вештината на забележување кај многумина коишто сакаат загатки. Иако изгледа лесно, сепак не секој може да одговори точно на сите прашања.

Сакате ли да знаете колку добро забележувате работи? 

Погледнете внимателно во сликата и одговорете на следните прашања:

zagatka-koja-ne-im-e-problem-na-decata-no-so-koja-vozrasnite-ke-se-pomacat-01.jpg

1. Кое годишно време е на сликата?

2. Кој месец е?

3. Дали момчето оди на училиште или е на распуст?

4. Има ли вода во станот?

5. Кој живее во станот, покрај таткото и неговиот син, коишто ги гледате на сликата?

6. Што е таткото по професија?

Обрнете внимание на секоја ситница којашто може да ви помогне да дојдете до одговорите. Успешното решавање на оваа загатка зависи од тоа колку добро забележувате работи.

Одговорите ќе ги пронајдете на следната странa…Би можело да ве интересира:

Кое животно го гледате прво на сликата? Овие едноставни визуелни тестови кои откриваат по нешто ново за личноста и момен...
Ги гледате ли двете мачки скриени на сликата? Многу загатки може да ви се чинат лесни на прв поглед. Но, има и такви од кои ду...
Што прво ќе видите на сликата открива: Зошто немате среќа во љубовта и... Доколку сте љубители на тестови кои само со една фотографија ви откриваат нешто ...