Географски квиз: Ќе ги погодите ли земјите само по обликот на мапа?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Географски квиз: Ќе ги погодите ли земјите само по обликот на мапа?

Сметате дека сте експерт за географија? Тогаш без проблем ќе го решите овој квиз.

kviz-kolku-drzhavi-kje-prepoznaete-samo-po-nivnata-forma-01.jpg

Повеќето луѓе лесно можат да се снајдат на карта, дури и ако не ги знаат точната положба и изгледот на државите. Но, малкумина знаат како точно изгледаат државите ширум светот.

Ако верувате дека спаѓате во втората категорија, сега имате можност да го проверите тоа.

Во продолжение се неколку слики на кои се претставени само силуетите на државите, а вашата задача е да погодите за која држава станува збор.

Ќе ги погодите ли земјите само по обликот на мапа?
 1. 1. Која е оваа држава?
  Виетнам
  Чиле
  Грција
 2. 2. Која е оваа држава?
  Пакистан
  Црна Гора
  Јапонија
 3. 3. Која е оваа држава?
  Австрија
  Индија
  Германија
 4. 4. Која е оваа држава?
  Нов Зеланд
  Франција
  Австралија
 5. 5. Која е оваа држава?
  Шведска
  Ирска
  Белгија
 6. 6. Која е оваа држава?
  Србија
  Грција
  Македонија
 7. 7. Која е оваа држава?
  Мексико
  Тајланд
  Кина
 8. 8. Која е оваа држава?
  САД
  Куба
  Гватемала
 9. 9. Која е оваа држава?
  Холандија
  Бугарија
  Данска
 10. 10. Која е оваа држава?
  Италија
  Полска
  Романија
 11. 11. Која е оваа држава?
  Русија
  Велика Британија
  Монголија
 12. 12. Која е оваа држава?
  Египет
  Тунис
  Мароко
 

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...

Најчитани неделава