Горили во зоолошка се кријат од дождот и успешно избегнуваат да се намократ (видео)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
RECEPCIONERI/KI 27-01-2020
Планер 27-01-2020
Сервисер 27-01-2020


Горили во зоолошка се кријат од дождот и успешно избегнуваат да се намократ (видео)

Група горили од зоолошка се обидуваат да се скријат од дождот исто како и секој човек што избегнува да се намокри, а видеото се прошири вирално.

gorili-vo-zooloshka-se-obiduvaat-da-go-izbegnat-dozhdot-i-se-krijat-video-01.jpg

На социјалните мрежи вирално се прошири видео од горили кои покажаа целосно човечко однесување, обидувајќи се да избегнат дожд во зоолошката при влегување во внатрешноста по храна.

gorili-vo-zooloshka-se-obiduvaat-da-go-izbegnat-dozhdot-i-se-krijat-video-02.jpg

Првично, тие стојат под стреа, чекајќи дождот да помине, откако една од мајките го проверува времето и се враќа назад.

Веднаш потоа, друга горила одлучува набрзина да премине покрај ѕидот, за подоцна, по ѕвончето од чуварот, сите полека да се придвижат залепени до ѕидот избегнувајќи дождот да ги намокри при преминувањето.

gorili-vo-zooloshka-se-obiduvaat-da-go-izbegnat-dozhdot-i-se-krijat-video-03.jpg

„И горилите не сакаат да ги фати дожд. Нашите чувари ги забележаа дека се обидуваат да влезат внатре, но сакаат да го избегнат дождот. Ѕвончето е повик за нив од чуварите кога сакаат да ги натераат да влезат внатре брзо. Тие среќно влегоа внатре за да си ја земат заслужената храна.“ – напишале вработените од зоолошката.

Ова видео е уште еден доказ колку горилите се слични со луѓето:

" data-width="630" data-show-text="false">

🦍Gorillas don't like getting caught in the rain either... 🌧 Our keepers spotted the family troop as they were heading inside to avoid last Friday's downpour. This video has created quite the buzz, and has been viewed by MILLIONS of people around the WORLD 😱 We can sure see why, their expressions are so relatable! 🎥: Brooke Hunsinger, Mammal Keeper

Posted by Riverbanks Zoo and Garden on Wednesday, 8 May 2019

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мајмун се обидува да избега од зоолошка кршејќи го стаклото со камен (видео) Доколку сте го изгледале Planet of the Apes, сигурно барем еднаш сте си помислил...
Најбизарните барања на инфлуенсерките и блогерките во зоолошката во Скопје Македонски инфлуенсерки и блогерки: „Не, не може да го држите Коко за рака и као...
Атракција за туристи - дружба со пријателски настроени волци (фото) Замислете да се дружите со волци без да ве дели оградата од зоолошка градина и д...