7 масажи за топење на масните наслаги на стомакот

Кога ќе забележите дека сте качиле некој килограм, нормално е тоа да ви ја разниша самодовербата. Но, вишокот масти на стомакот не влијаат само врз вашиот изглед.

oslobodete-se-od-vishkoto-masni-naslagi-so-ovie-masazhi-01.jpg

Всушност, мастите околу стомакот го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, дијабетес тип 2, па дури и некои видови рак.

Поради ова, би требало да се ослободите од масните наслаги на стомакот што е можно побрзо. А, доколку не сакате да одите во теретана, има решение и за вас.

Во продолжение погледнете неколку техники за масирање, што ќе ви помогнат да се ослободите од масните наслаги на вашиот стомак:

Стимулирање на циркулацијата на стомакот

- Протријте ги дланките за да ги загреете.

- Откако ќе ги загреете, почнете да го масирате стомакот со кружни движења, во и спротивно од насоката на стрелките на часовникот.

- Масирајте се на овој начин 2-3 минути.

oslobodete-se-od-vishkoto-masni-naslagi-so-ovie-masazhi-02.jpg

Намалете ја подуеноста

- Најдете ја точката на стомакот што се наоѓа 4 прсти над папокот.

- Масирајте ја оваа точка со кружни движења 2-3 минути, во и спротивно од насоката на стрелките на часовникот.

oslobodete-se-od-vishkoto-masni-naslagi-so-ovie-masazhi-03.jpg

Масажата за половината

- Поставете ги дланките од двете страни на стомакот, свртени една кон друга.

- Приближувајте ги дланките една до друга, така што помеѓу нив ќе го стискате стомакот.

- Направете го ова 3-5 пати.

- Потоа, фатете го стомакот со вашите дланки и тресете го.

- Правете го ова 10 до 15 секунди.

oslobodete-se-od-vishkoto-masni-naslagi-so-ovie-masazhi-04.jpg

Штипење

- Нежно штипете го стомакот, од двете страни истовремено.

- Продолжете со штипењето по целата површина на стомакот.

- Масирајте се на овој начин 2-3 минути.

oslobodete-se-od-vishkoto-masni-naslagi-so-ovie-masazhi-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
Едноставни вежби со кои ќе ја намалите болката во стапалата + како да ја спречите За да ги намалите болките во стапалата, треба да ги раздвижите, а во продлжение ...
8 лесни и ефикасни вежби ако сакате да имате тело со секси облини Во зависност од градбата на телото, кај некои жени има мали вдлабнатини од стран...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg