Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Секс и врска со колега од работа – Кои се позитивните, а кои негативните страни?

Еден ден, ако останете со скршено срце, тоа не смее да влијае врз вашето работење, иако личноста која ве повредила ќе мора да ја гледате и понатаму секој ден. Има ли воопшто позитивни страни врската и сексот со колегa?

seks-i-vrska-so-kolega-koi-se-pozitivnite-a-koi-negativnite-strani-01.jpg

Сите знаат дека сексот со колега може да донесе голем број проблеми и главоболки, па заради тоа и голем број компании имаат стриктно утврдена политика против романтичните врски на работното место.

Но, сепак честопати се случува луѓето што работат заедно да започнат романтична врска.

Благодарение на долгите часови што ги поминуваат заедно и тоа што немаат премногу време да излезат и да запознаат нови луѓе може да доведе меѓу нив да се развијат чувства, па дури и да започнат врска иако тоа не е дозволено.

seks-i-vrska-so-kolega-koi-se-pozitivnite-a-koi-negativnite-strani-02.jpg

Кај овие врски, како и кај сите други, постојат позитивни и негативни страни. Што треба да знаете пред да одлучите да се впуштите во сексуална врска со колега?

Кои се позитивните страни?

Го гледате ‘партнерот’ секој ден

Речиси секој на почетокот од новата сексуална врска сака секој дел од денот да го поминува со личноста со која е интимен, а тоа што работите заедно во иста компанија/канцеларија ви овозможува да ви се остварат тие желби.

Добро ја запознавате личноста

Главната цел на состанувањата на почетокот на врските е добро да ја запознаете личноста со која сакате да бидете заедно.

Кога работите во иста компанија веќе знаете како таа личност реагира кога е под стрес, дали успева да остане смирена и сталожена и како реагира во секоја ситуација.

seks-i-vrska-so-kolega-koi-se-pozitivnite-a-koi-negativnite-strani-06.jpg

Имате поголема мотивација за да одите на работа

Секое утро сте многу помотивирани да одите на работа затоа што знаете дека таму ве очекува ‘насмеаното’ лице на партнерот со кого имате секс.

Секое утро имате ‘нов состанок’ и ќе се чувствувате посреќни.

Можете сексот да го ‘скриете’ како добра тимска работа

Сосема слободно можете да кажете дека работите заедно до доцна на заеднички проекти, а што ќе сработите е ваша одлука.

seks-i-vrska-so-kolega-koi-se-pozitivnite-a-koi-negativnite-strani-04.jpg

Криењето носи возбуда

На некои луѓе им се допаѓа сексот со колеги токму заради тоа што е ‘забранет’ и им носи нова доза на возбуда.

Се чувствуваат како да се во домот на родителите или некаде каде што не би смееле и се чувствуваат возбудени заради тоа.

Станувате посамоуверени

Кога знаете дека сте успеале да имате врска со колегата, без никој да дознае станувате посамоуверени и посигурни во себе.

Тоа ќе ви овозможи полесно да преземате иницијативи и да се покажете во најдобро светло. Што сигурно може да ви донесе и поголеми успеси во кариерата.

seks-i-vrska-so-kolega-koi-se-pozitivnite-a-koi-negativnite-strani-05.jpg

Може да ја запознаете вашата сродна душа

Мора да се напомене дека не завршуваат сите врски на работното место со расправии и разделба. Може да се случи да ја запознаете личноста од вашите соништа.

Па, затоа е добро да размислите во која насока би можела да се движи вашата врска.

seks-i-vrska-so-kolega-koi-se-pozitivnite-a-koi-negativnite-strani-09.jpg

За негативните страни прочитајте повеќе на следната страница...Би можело да ве интересира:

Совети за вработени мајки: Како да направите баланс за да не „прегорите“? Немојте да чувствувате вина кога одите на работа и го оставате детето и задолжит...
Како најлесно да се справите со нарцисоидни шефови и колеги? Не ги игнорирајте. Восхитувајте се на тоа колку добро изгледаат или, пак, барем ...
Фрустрирани сте и не ви се работи, а отказот не е најдоброто решение? Совети како да бидете посреќни... Ако не сте задоволни со вашата работа, но не сте во позиција да си дадете отказ,...
Како да се справите со љубомората кон колегите на работа? Понекогаш, сè што треба е да погледнете на работите од поинаков агол. Наместо да...
4 знаци дека работното место негативно ви влијае на менталното здравје, низ илустрации Во недела не можете да се одморите затоа што следниот ден е понеделник, од секој...
„Сакам да дадам отказ“ – 8 психолошки причини заради кои си го замразуваме работното место Работното место веќе не ве исполнува, или не ви го дале ветеното покачување? Кои...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg