500 милијардери се согласни: Само една работа помага да успеете


500 милијардери се согласни: Само една работа помага да успеете

Пред 80 години, новинарот Наполеон Хил го проучувал и истражувал животот на 500-те најбогати и највлијателни луѓе во САД. Резултатите од неговото истражување ги прикажал во неговата книга „Размислувајте и станете богати“ во која зборува за 13 принципи како да станете богати.

500-milijarderi-se-soglasni-samo-edna-rabota-pomaga-da-uspeete-semejstvoto-01.jpg

10-иот принцип, „Конвертирање на енергијата во љубов кон работата“ зборува за тоа дека љубовта и пасијата се одлучувачки фактори во тоа дали ќе успеете.

Хил напиша: „Од сите човечки емоции, страста и љубовта се најмоќни. А најмоќните луѓе, оние кои се издигнуваат највисоко, тоа го знаат најдобро и имаат силна жена која ги сака и поддржува во сè.“

Денес, после речиси цел еден век, истото го слушаме и за некои од најуспешните жени. „Најдобриот избор во мојата кариера е изборот на сопруг“ - има изјавено една од директорките во Фејсбук, Шерил Сандберг која има богатство проценето на 1.1 милијарда долари.

Истражувањето направено на Универзитетот во Вашингтон покажало дека сопружниците имаат далеку подобри шанси за поголема плата, ако покрај себе имаат партнер кој ги поддржува и им дава целосна слобода да се развиваат на професионален план.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 знаци дека никогаш нема да бидете богати Наспроти популарното верување дека сите имаат еднаква шанса да се збогатат, пров...
Луѓе кои се збогатиле на чудни начини Кога ќе помислите дека вашата бизнис идеја е луда, ќе се изненадите колку од луѓ...
Споделуваме искуства: „Како работењето по 80 часа неделно ми го уништи здравјето?“ Три од пет луѓе признаваат дека се соочуваат со проблеми со менталното здравје п...

Најчитани неделава