Исповед: Зошто за да се биде келнер/ка ви се потребни моќи на суперхерој?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Komercija 25-05-2019


Исповед: Зошто за да се биде келнер/ка ви се потребни моќи на суперхерој?

Некои клиенти ќе ве сметаат за неписмени, а други ќе ви го меркаат и гласно ќе ви го коментираат телото.

zoshto-da-se-bide-kelner-potrebni-vi-se-mokji-na-superheroj-01.jpg

Велат дека не познавате некого додека не видите како се однесува со вработените во услужната дејност. Келнерите се справуваат со различни карактери секојдневно и со најчудни ситуации.

На интернет кружи писмо од келнерка со 10-годишно искуство во оваа професија, која открива зошто работата како келнер/ка ве прави суперхерој?

„Денот ви се состои од постојано кружење помеѓу масите и столиците носејќи тежок послужавник со кафиња, вина и пива трудејќи се да не ги превртите врз гостите. Нема ништо попредизвикувачко да избалансирате кога во едната рака имате послужавник на кој имате 5 чаши вино, а во другата неколку чинии со храна, додека пијани луѓе на масата мавтаат со рацете објаснувајќи си нешто, а нивните деца трчаат околу вас.

И ова не е само физички тешко, туку и нашите мозоци се тестирани, односно нивната сила и издржливост.

Потоа кога касата ќе откаже во најголемата гужва почнуваат да викаат по вас.

zoshto-da-se-bide-kelner-potrebni-vi-se-mokji-na-superheroj-04.jpg

Па, имате маса со средношколци кои половина час се договараат како да ја поделат сметката, а вие стоите до нив.

Неретко се случува да ви кажат нешто несоодветно, а вие треба да им се насмевнете. Секој ден зборувате со стотици луѓе и мора да имате беспрекорни социјални вештини.

Шефот мисли дека може да работите смена од 12 часа како што може новата девојка/момче кои имаат половина од вашите години.

zoshto-da-se-bide-kelner-potrebni-vi-se-mokji-na-superheroj-02.jpg

Исто така, не смеете да се разболите. Прво, затоа што нема да земете дневница за тој ден, а второ затоа што вашите колеги, поради недостиг на персонал за замена, ќе имаат толку многу работа што кога ќе се вратите од боледување ќе ве гледаат попреку цела седмица. Како резултат на тоа ќе работите и кога сте настинати и кога ви е свиткан глуждот.

Освен, ако не сте „мртви“, нема да пропуштате смена.

Потоа ќе наидете на родители кои не се грижат дека нивните деца врескаат и прават неред, на луѓе кои ќе го коментираат и зјапаат вашето тело, клиенти кои ќе сакаат да си ги кажат проблемите и очекуваат да им бидете психолог, клиенти кои ви се обраќаат како да сте неписмени, клиенти кои не го почитуваат работното време, ќе работите доцна и ќе станувате рано и постојано ќе чувствувате болка во грбот и стапалата.

И покрај сè работите како келнер/ка? Па, вие сте суперхерој!“

zoshto-da-se-bide-kelner-potrebni-vi-se-mokji-na-superheroj-03.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Топ 15 градови во светот каде луѓето имаат високи плати и многу денови... Во Москва ви следува 31 ден платен одмор годишно, а исто така и во Даблин, Ирска...
„Кариерата е како лош дечко, таа ве сака кога не зависите од неа“ - 8 ... Доколку имате лош ден на работа или пак серија од неколку лоши недели, сигурно в...
8 нешта за себе кои не е паметно да ги откривате пред колегите на рабо... Додека сте на работа, без разлика какви односи сте воспоставиле со дел од колеги...