Хобија од кои може да заработувате во слободното време иако имате друга работа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


Хобија од кои може да заработувате во слободното време иако имате друга работа

Ако сте љубител на животинчиња, колку пати досега сте им се восхитувале на оние во другите земји на кои професија им е шетање кучиња?

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-1.jpg

Кај нас не постои такво нешто како професија и ретко кој би ги оставил миленичињата секому, но тоа не значи дека нема други слични хобија кои може да се претворат во работа.

Секако, можеби на почетокот (или никогаш) нема да бидат толку исплатливи за единствена работа, но може да го користите слободното време и иако имате примарна работа, да заработите некој денар плус.

Ова ќе биде нешто што го сакате и во што уживате, што ве исполнува и го правите со мерак, а ќе ви носи каков-таков приход.

Погледнете кои хобија и интереси може да ви станат втора работа:

Ако сакате јазици може да предавате или преведувате

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-02.jpg

Станете туристички водич ако сакате патување

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-03.jpg

Чување деца е секогаш отворена опција

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-04.jpg

Почнете да фотографирате професионално настани

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-05.jpg

Правете поправки кај познаници за плус кеш

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-06.jpg

Може да бидете бармен во слободното време ако ве бидува за коктели

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-07.jpg

Преправајте се во дедо Мраз или други ликови на настани

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-08.jpg

Ако и вие патувате така, отворете го и вашиот дом за патувачи и понудете кревет за пари

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-09.jpg

Уметничките дела за занимација може да почнете да ги продавате ситно

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-10.jpg

Ако сте љубител на фитнес може да станете инструктор

hobija-od-koi-mozhe-da-zarabotuvate-vo-slobodnoto-vreme-iako-imate-druga-rabota-11.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
12 сигурни знаци дека е време да побарате нова работа Не заработувате доволно пари за да водите живот каков што сакате. Не напредувате...
Мрачната страна на работата на брод Зошто работата на брод може да биде брутална? Реалноста е далеку од оние фотогра...