11 строги правила што треба да ги почитуваат стјуардесите во „Emirates Airlines Dubai“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


11 строги правила што треба да ги почитуваат стјуардесите во „Emirates Airlines Dubai“

Девојка од Белорусија по 4 години работа во оваа компанија открива кои се негативните аспекти на професијата стјуардеса.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-01.jpg

Даша од Белорусија 4 години работи како стјуардеса во авиокомпанијата „Emirates Airlines Dubai“.

Таа има и Инстаграм профил на кој отворено прикажува како изгледа животот со оваа професија.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-13.jpg

Правила што треба да ги почитуваат стјуардесите во „Emirates Airlines Dubai“:

1. Имаме обврска да ја носиме шапката како дел од униформата секогаш и секаде и да ја извадиме кога и последната врата на авионот ќе се затвори. Мора да ја носиме дури и кога надвор има 50 Целзиусови степени.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-12.jpg

2. Куферот, кој исто така го обезбедува авиокомпанијата, е задолжителен на патувањата без разлика дали одите на Сејшелите и сметате дека не ви е потребно ништо повеќе од едно бикини.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-03.jpg

3. Откако ќе облечеме униформа не смееме да пушиме, да пиеме алкохол и да користиме погрдни зборови во разговорите, ниту да носиме некои други торби освен тие што ни се дел од униформата. Со кеси за шопинг нема да нè видите.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-02.jpg

4. Ни даваат по еден бесплатен билет годишно за лет до дома и назад, а по неколку години работа може да одберете вие до која сакате дестинација.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-11.jpg

5. Последната капка алкохол што ќе ја испиете треба да ви биде најмалку 12 часа пред летот. Има нула толеранција за ова и во секој миг може да ве испратат на тестирање.

11-strogi-pravila-koi-treba-da-gi-pochituvaat-stjuardesite-vo-emirates-airlines-dubai-09.jpg

Уште 5 правила на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 правила кои The Rock ги почитува за да постигне успех Фановите му се на прво место, и кога е најзафатен наоѓа време за нив и вели дека...
8 нешта за себе кои не е паметно да ги откривате пред колегите на работа Додека сте на работа, без разлика какви односи сте воспоставиле со дел од колеги...
5 начини на кои работа од дома може да ви го спаси животот За повеќето од нас, патувањето на работа е појава која се повторува од понеделни...

Најчитани неделава