Која е улогата на брачното советување и како може да ви помогне?

Брачното советување е вид терапија која има за цел да им помогне на паровите да ги решат проблемите во нивната врска. Улогата на брачното советување е да обезбеди безбедно и поддржувачко опкружување каде паровите ќе можат отворено да комуницираат и да работат заедно за да најдат решенија за нивните проблеми.

koja-e-ulogata-na-brachnoto-sovetuvanje-i-kako-mozhe-da-vi-pomogne-01.jpg

Процесот на советување обично започнува со првична проценка каде терапевтот ќе собере информации за историјата на врската на парот, моменталните грижи и целите за терапија. Оттаму, терапевтот ќе работи со парот за да развие план за третман кој е прилагоден на нивните специфични потреби.

За време на сесиите за советување, паровите ќе научат комуникациски вештини, техники за решавање конфликти и начини за подобрување на нивната емоционална поврзаност. Терапевтот може да се осврне и на конкретни прашања како што се неверство, проблеми со довербата или сексуални проблеми.

Брачното советување може да им помогне на паровите на многу начини, вклучувајќи:

Подобрување на комуникацијата

Комуникацијата е витален аспект на секоја врска, а брачното советување може да им помогне на паровите да научат како да комуницираат поефективно и со почит.

koja-e-ulogata-na-brachnoto-sovetuvanje-i-kako-mozhe-da-vi-pomogne-03.png

Решавање на конфликти

Конфликтот е природен дел од секоја врска, но може да стане токсичен ако не се постапува правилно. Брачното советување може да им помогне на паровите да научат како да ги решаваат конфликтите на здрав начин.

Зајакнување на емоционалната врска

Советувањето може да им помогне на паровите да развијат подлабока емоционална врска преку поттикнување на интимност и доверба.

koja-e-ulogata-na-brachnoto-sovetuvanje-i-kako-mozhe-da-vi-pomogne-04.jpg

Спречување на развод

Многу парови бараат брачно советување како последно средство пред да размислат за развод. Со решавање на основните прашања во нивната врска, брачното советување може да им помогне на паровите да го спасат својот брак.

Животни транзиции

Големите животни транзиции како што се раѓањето на детето или преселбата во нов град може да ја нарушат врската. Брачното советување може да ви помогне да се движите низ овие промени и да се прилагодите на нив како пар.

koja-e-ulogata-na-brachnoto-sovetuvanje-i-kako-mozhe-da-vi-pomogne-02.png

Финансиски стрес

Ако финансискиот стрес предизвикува тензија во вашата врска, брачното советување може да ви помогне да најдете начини да управувате со вашите финансии заедно и да го намалите стресот.

Недостаток на интимност

Ако се чувствувате како вие и вашиот партнер да сте се оддалечиле и да ви недостасува емоционална или физичка интимност, брачното советување може да ви помогне повторно да се поврзете и да ја зајакнете вашата врска.

M. Г. | Црнобело / фото: pixabay.com

Би можело да ве интересира:

Прашувам за пријател: Имам 22 години, а мојот дечко 55 – Како да знам дали ме сака само за секс? „Jас постојано се обидувам да најдам работи што можеме да ги правиме заедно, за ...
Можна ли е врска на далечина + како да ја зачувате близината со партнерот? Поставете правила и редовно слушајте се преку видео повици - врската на далечина...
6 причини зошто не можете да си најдете девојка, дури и кога сакате сериозна врска Не водите никаква грижа за изгледот и се однесувате арогантно – кои се најчестит...
Бизарни љубовни совети за да се омажите од 90-тите (кои ѝ помогнале на Викторија Бекам да го „улови“... „Ставете кармин дури и кога одите на трчање. Ако имате голем нос, оперирајте го“...
4 мали лоши навики што создаваат големи проблеми во бракот Дали кога ќе си дојдете од работа, ја фрлате облеката на подот и чекате партнеро...
Врска со постар маж или постара жена - Кои се предностите, а кои недостатоците? Постарите мажи не сакаат игри и ќе се трудат да ве заштитат од лоши искуства. Но...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg