4 проблеми со кои се соочуваат тазе венчаните парови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Столар 22-04-2018
Столар 21-04-2018


4 проблеми со кои се соочуваат тазе венчаните парови

Целиот стрес околу планирањето на совршената свадба помина, а помина и свадбената прослава и сите церемонии околу најважниот ден во животот на еден пар.

4-problemi-so-koi-se-soochuvaat-taze-venchanite-parovi-01.jpg

Сега е на ред тешкиот дел – бракот. Сите тазе венчани парови се соочуваат со неколку проблеми на почетокот од брачниот живот:  

Недостаток на време за себе

Многумина мислат брачните партнери треба да прават сé заедно. Да, заедно се будите, јадете, си легнувате, но тоа не значи дека треба цело време да го поминувате еден со друг. Често паровите се жалат дека немаат време за своите пријатели или за своите хобија и интереси. Одвојте малку време за нешто што ќе ве исполни, а не е поврзано со парнерот.

Кавги со семејствата

Сите тазе брачни парови кои живеат сами сакаат на почетокот да поминуваат повеќе време без родителите, роднините или пријателите. Поради тоа, најблиските некогаш знаат да се налутат што не им обрнувате внимание. Седнете и искрено објаснете им каква е ситуацијата, но сепак, не ги запоставувајте подолг период.

Недоволно уживање во сексот

Не е дека брачните парови немаат секс, туку во бракот сексот е поинаков. Претходно можеби не сте размислувале за деца, а сега сексот го поврзувате со тоа. Имајте на ум дека сé уште може да уживате во сексот и дека тоа е пред сé убав начин да се поврзете со партнерот.

Справување со критики

Бракот со себе носи нови искушенија и потешкотии кои треба да се надминат. Зачестуваат критиките од двете страни за секојдневни работи како на пример зошто не се фрлило ѓубрето. Справете се со критиките на зрел начин, со разговор во кој ќе покажете интерес и желба за решавање на малите проблеми.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да ставите крај на секоја кавга, пред да биде доцна? Секој човек се соочува со конфликти, кавги и проблеми и тоа не значи дека правит...
Во бракот не е сè мед и млеко: Реални совети од разведени парови Разведените луѓе имаат многу научени лекции за бракот, па нивните совети се смет...
Славни парови кои докажуваат дека љубовта може да опстои и без брак Луѓето се запознаваат, се заљубуваат и се венчаат. Но, дали е секогаш бракот нео...