8 модни грешки поради кои веднаш ќе изгледате постаро отколку што сте навистина

Можеби ви стои убаво, но кафеавата боја на облека „додава години“. И ја следи репутација на „боја за постари луѓе“.

8-modni-greshki-poradi-koi-vednash-kje-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-09.jpg

Начинот на кој се облекувате и стилот во голема мера може да влијаат на вашиот изглед - ако изберете погрешна облека или парчиња накит, тогаш ќе изгледате постаро отколку што сте навистина.

Како да ги избегнете овие грешки и на што да внимавате?

Застарени трендови на обувките

Кога избираат обувки, луѓето многу внимаваат на удобноста, па многу често купуваат рамни чевли или сандали, наместо модели со високи потпетици.

Но, и кога избирате вакви обувки, изберете потренди модели, на пример елегантни наместо гломазни модели, во впечатливи бои.

8-modni-greshki-poradi-koi-vednash-kje-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-12.jpg

Цветни принтови

Иако многу жени сакаат облека на која има цветни принтови, стилистите велат дека тие додаваат години, особено ако се големи, впечатливи цветови.

Наместо тоа, изберете облека со линии или геометриски фигури, или, пак, со шари кои не се строго дефинирани.

Но, ако веќе сакате облека со цветови, тогаш тие нека бидат ситни и дискретни.

8-modni-greshki-poradi-koi-vednash-kje-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-03.jpg

Избегнувајте кафеави нијанси на јакните и капутите

Можеби ви стои убаво, но кафеавата боја „додава години“. И ја следи репутација на „боја за постари луѓе“.

Затоа избегнувајте јакни и облека во кафеави нијанси и не носете беж „од глава од петици“. Наместо тоа, носете парчиња во повпечатливи бои.

А ако сакате капутот да ви е беж/кафеав, тогаш комбинирајте го со аксесоари или впечатлив накит кои ќе му дадат живост на изгледот.

8-modni-greshki-poradi-koi-vednash-kje-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-07.jpg

Не го кријте вратот

Со текот на годините вратот почнува да се опушта, да се појавуваат брчки, па многу жени сакаат да го скријат со облеката.

Но, стилистите велат дека ролките додаваат години и ќе изгледате повозрасно, а не помладо.

Затоа изберете кошули или блузи со V-израз. Тие ќе направат вратот да ви изгледа визуелно подолг.

8-modni-greshki-poradi-koi-vednash-kje-izgledate-postaro-otkolku-shto-ste-navistina-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Нежно жолта е бојата на лето 2023 Оваа нијанса на жолта боја е свежа и неутрална, но не е нападна... Таа е идеален...
Чести модни грешки со кои (несвесно) си го уништуваме целиот изглед Долна облека која „ѕирка“, спортски чевли на свечени настани, слепо следење трен...
Корисни совети за изборот на долна облека (за да ви биде удобно и на топло време) Давајте предност на памучната долна облека и носете градник без прерамки – совет...
9 модерни парчиња облека кои ќе ги заменат ретро моделите во вашиот плакар Металик боите се враќаат, розовата боја и Барби трендот заминуваат во историјата...
9 модни детали кои додаваат години и поради кои изгледате постаро отколку што сте Здолништа до под колено, обувки со дебели потпетици, брошови - кои се најголемит...
10 пати кога ѕвезди избраа ист фустан: Изгледаат различно, а одлично Шарлиз Терон носеше ист фустан како Синди Крафорд, Никол Кидман и Аријана Гранде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg