Со или без чорапи: Како правилно се носат 10 различни модели на машки чевли?


Со или без чорапи: Како правилно се носат 10 различни модели на машки чевли?

Иако некои мажи не се оптоваруваат со мода и за секоја прилика носат обични патики, има и такви кои сакаат да поседуваат повеќе модели на чевли.

so-ili-bez-chorapi-kako-pravilno-se-nosat-10-razlichni-modeli-na-mashki-chevli-01.jpg

Мажите кои носат различни модели на чевли често се соочуваат со еден предизвик – со кои чевли се носат чорапи и какви?

Иако на некои можеби ова им изгледа на неважно, сепак изгледот е многу важен и понекогаш изгледот на чевлите е залуден ако се погрешно комбинирани.

Затоа во продолжение нудиме водич за сите мажи – кои чевли се носат со чорапи и со какви?

Мокасини

Со чорапи или без: Без чорапи, посебно ако површината на чевлите е со дупки и материјалот се проѕира. Во други случаи, може да се носат со кратки чорапчиња до глужд.

Со што се носат: Панталони, шорцеви до колена со лесни бои и природни материјали.

so-ili-bez-chorapi-kako-pravilno-se-nosat-10-razlichni-modeli-na-mashki-chevli-02.jpg

Бродарици

Со чорапи или без: Дефинитивно без чорапи.

Со што се носат: Со било каква облека погодна за шетање на брод, јахта или покрај море, посебно панталони со светли бои и поло маичка.

so-ili-bez-chorapi-kako-pravilno-se-nosat-10-razlichni-modeli-na-mashki-chevli-03.jpg

Кожни мокасини со мала штикла

Со чорапи или без: Со чорапи, ако ги комбинирате со бизнис одело, а за разлика од класичните чевли, овие може да се носат со чорапи во контрастни бои. За покежуал аутфит, не мора да се носат чорапи.

Со што се носат: Со бизнис одела без кравата, со фармерки или тесни панталони.

so-ili-bez-chorapi-kako-pravilno-se-nosat-10-razlichni-modeli-na-mashki-chevli-04.jpg

Еспадрили

Со чорапи или без: Без чорапи. Еспадрилите пропуштаат воздух и нозете се потат помалку.

Со што се носат: Секаква летна машка гардероба, освен облека за на плажа или за бизнис пригоди.

so-ili-bez-chorapi-kako-pravilno-se-nosat-10-razlichni-modeli-na-mashki-chevli-05.jpg

Ниски тенки патики без врзување

Со чорапи или без: Без чорапи – ако облечете чорапи со овој модел тоа е знак за лош вкус.

Со што се носат: Голем  број на комбинации за на плажа, прошетка или кежуал бизнис облека.

so-ili-bez-chorapi-kako-pravilno-se-nosat-10-razlichni-modeli-na-mashki-chevli-06.jpg

Уште 5 модели на следната страна... Би можело да ве интересира:

5 модели на чанти кои ќе се носат оваа есен 2019 Модните додатоци се неопходни за формирање на добар стил, а секоја сезона дизајн...
5 модели на чанти кои ќе ја обележат пролетта 2017 Во текот на пролетта, најважната споредна работа во женската гардероба ќе се нос...
7 модели на здолништа во кои секоја девојка ќе изгледа стилски оваа есен Модата се менува од сезона во сезона, но ако имате добар стил и вкус, секогаш ќе...

Најчитани неделава