7 модели на чевли кои ги купуваме без да размислиме дека се ризични

Чевлите не треба да се само убави и тоа е нешто на што секојдневно треба да се потсетуваме.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-001.jpg

Комфорот е клучен и секогаш на прво место, бидејќи погрешниот избор на чевли, може да направи сериозни проблеми на целокупното здравје.

Ова се 7 модели кои ги купуваме, без да знаеме дека може да се опасни:

1. Сандали на врзување околу ногата – ја намалуваат и отежнуваат циркулацијата во нозете и предизвикуваат потекување, што потоа води до проширени вени.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-01.jpg

2. Чевли на платформи со врвци – ногата е комплетно нестабилна во овој тип на чевли и може сериозно да завршите со повреди.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-02.jpg

3. Патики-чорапи – иако делуваат удобно, може да доведат до искривување на стапалото и глуждот.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-03.jpg

4. Каубојски чизми – тесните модели со шпиц може да ги притиснат прстите и да формираат коска кај палецот, затоа ако веќе преферирате каубојски модел, бирајте го оној со заоблен дел кај прстите.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-04.jpg

5. Гумени чизми на штикла – секое лизгање во нив е ризично, посебно заради тоа што гумата е тежок материјал и штиклата само го отежнува движењето.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-05.jpg

6. Отворени сандали на штикла – притискањето на ремчињата околу глуждот и прстите, не овозможува доволна потпора на стапалото, поради што се создава неправилно газиште. Неправилното газење на ногата може да предизвика проблеми до половината и нервните завршетоци.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-06.jpg

7. UGG чизми – се работи за чизми кои не ја пружаат доволната потпора на мускулите, лигаментите и коските во нозете, па секојдневното носење може да предизвика болки во целото тело.

7-modeli-na-cevli-koi-gi-kupuvame-bez-da-razmislime-deka-se-rizicni-07.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 модели на чевли кои нема да ни недостасуваат оваа пролет Трендовите врзани за чевлите се менуваат повеќепати годишно, па некогаш е тешко ...
Mодели на чевли кои изгледаат одлично на Инстаграм, но не се практични во реалноста Легендарните штикли со црвен ѓон на Louboutin се едни од најпосакуваните и денес...
9 трикови со кои ќе одберете квалитетна чанта што изгледа луксузно, дури и во „евтина“ продавница Одбирајте модели кои немаат многу украси, како и модели кои можете да ги вметнет...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg