Како да го изберете совршениот капут според вашиот стил и формата на вашето тело?

Ако имате облини, најдобро ќе ви стојат струкираните капути, а ако сте послаби, избегнувајте ги многу тесните модели.

kako-da-go-izberete-sovrsheniot-kaput-spored-vashiot-stil-i-formata-na-vasheto-telo-01.jpg

Капутот е задолжително парче облека за зимските месеци, а бидејќи ќе треба да го комбинирате со многу парчиња, важно е да го одберете вистинскиот модел.

За ова треба да го земете предвид вашиот стил на облекување, но и обликот на вашето тело.

Како да го изберете совршениот капут?

За девојки и жени кои негуваат лежерен стил

Во овој случај најдобро е да купите долг, еднобоен капут без никакви детали бидејќи најлесно ќе го вклопите во вашите комбинации.

Одберете некоја неутрална боја која може да се вклопи во скоро секоја комбинација.

kako-da-go-izberete-sovrsheniot-kaput-spored-vashiot-stil-i-formata-na-vasheto-telo-02.jpg

За девојки и жени со елегантен стил

Ако повеќето парчиња во вашиот гардеробер се елегантни и женствени, најлесно ќе ги комбинирате со долг еднобоен капут. Во потоплите денови, ќе изгледате одлично и со долг мантил.

kako-da-go-izberete-sovrsheniot-kaput-spored-vashiot-stil-i-formata-na-vasheto-telo-03.jpg

За пониски девојки и жени

Дајте им предност на пократките, струкирани капути кои визуелно ќе ја издолжат вашата фигура.

Ако сакате модел со дезен, нека биде со помали шари и детали. Истото важи и за копчињата – избегнувајте капути со огромни копчиња.

kako-da-go-izberete-sovrsheniot-kaput-spored-vashiot-stil-i-formata-na-vasheto-telo-04.jpg

За високи девојки и жени

Вам добро ќе ви стојат капути со секаква должина, но најдобро ќе изгледате со долги модели.

Кога купувате капут, само обрнете внимание на рамената – избегнувајте модели со многу широки и нагласени раменици.

kako-da-go-izberete-sovrsheniot-kaput-spored-vashiot-stil-i-formata-na-vasheto-telo-05.jpg

За слабички девојки и жени

Избегнувајте модели кои се „залепени“ за телото. Многу подобро ќе ви стојат пошироки капути, или модели со широки раменици.

kako-da-go-izberete-sovrsheniot-kaput-spored-vashiot-stil-i-formata-na-vasheto-telo-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

9 трикови со кои ќе одберете квалитетна чанта што изгледа луксузно, дури и во „евтина“ продавница Одбирајте модели кои немаат многу украси, како и модели кои можете да ги вметнет...
Кроп-топот од ZARА so 3D цветови на градите е хит за лето 2022 – само храбрите девојки знаат да го н... Чини 2.290 денари и е само за храбри девојки - како да го носите ZARA кроп-топот...
Трикови со кои ќе го подобрите модниот стил, без да трошите пари на нова облека Минималистичката комбинација ќе изгледа многу подобро ако вметнете едно парче со...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg