10 трикови со кои ќе ја избегнете болката од штиклите и ќе ги носите грациозно

Внимателно одберете ја големината пред да ги купите, разносете ги пред да излезете со нив и не ја заборавајте масажата на стапалата откако ќе се вратите дома.

10-soveti-so-koi-kje-ja-izbegnete-bolkata-od-shtiklite-i-kje-gi-nosite-graciozno-1.jpg

Иако стојат одлично со многу комбинации, прават да изгледаме совршено и ни ја зголемуваат самодовербата, сите можеме да се согласиме дека штиклите се најнеудобните чевли што можеме да ги облечеме.

Поради ова, повеќето девојки и жени избегнуваат да ги носат освен ако не се сигурни дека ќе имаат каде да седнат.

Но, нема потреба да се откажете од омилените штикли – доволно е да ги следите следниве совети:

Не ги облекувајте ако треба да одите брзо

Со удобен пар штикли возможно е да изодите многу, но сепак избегнувајте ги овие чевли ако треба да одите брзо.

Ако треба одите на аеродром или да фатите автобус, подобро облечете ниски чевли.

10-soveti-so-koi-kje-ja-izbegnete-bolkata-od-shtiklite-i-kje-gi-nosite-graciozno-0.jpg

Внимателно одбирајте ја соодветната големина

Иако броевите на чевлите би требало да бидат универзални, некогаш има мали разлики во големината од модел до модел.

Поради ова, пред да ги купите, пробајте ги штиклите со бројот што го носите, но и еден број помали и еден број поголеми.

Направете неколку чекори и земете го бројот за кој сте сигурни дека не ве стега, но и дека не ви се соблекува. Исто така, важно е и стапалото да биде стабилно и да не се лизга.

10-soveti-so-koi-kje-ja-izbegnete-bolkata-od-shtiklite-i-kje-gi-nosite-graciozno-03.jpg

Разносете ги пред да излезете со нив

Бидејќи штиклите се од покрут материјал, препорачливо е да ги разносите дома пред да излезете со нив.

На овој начин нивната форма малку ќе се измени и ќе се приспособи на вашето стапало, па ќе ја избегнете болката додека сте излезени.

10-soveti-so-koi-kje-ja-izbegnete-bolkata-od-shtiklite-i-kje-gi-nosite-graciozno-004.jpg

Внимавајте на држењето на телото, но и каде се движите

За да одржите рамнотежа додека носите штикли, морате да одите исправено. Па, исправете го грбот, малку вратете ги рамената назад, затегнете го стомакот и малку кренете ја главата.

Исто така бидете внимателни по каков терен се движите – избегнувајте решетки, калдрми или каков било нерамен пат.

10-soveti-so-koi-kje-ja-izbegnete-bolkata-od-shtiklite-i-kje-gi-nosite-graciozno-05.jpg

Купете влошки за чевли

Влошките можат да ги направат штиклите поудобни и значително да ја намалат појавата на болки.

10-soveti-so-koi-kje-ja-izbegnete-bolkata-od-shtiklite-i-kje-gi-nosite-graciozno-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 модни грешки поради кои вашите зимски комбинации изгледаат монотоно Носите само темни бои, облекувате ниски чизмички во најстудените денови и не обр...
10 совети за комбинирање облека и модни додатоци со кои секогаш ќе изгледате стилски и впечатливо Штиклите треба да ги изберете според должината на вашето здолниште. Односно, кол...
Трикови со кои ќе го подобрите модниот стил, без да трошите пари на нова облека Минималистичката комбинација ќе изгледа многу подобро ако вметнете едно парче со...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg