Патувајте ефтино во Европа

patuvajte-eftino-vo-evropa-povekjeЦените на хотелското сместување низ Европа значително се паднати. Според Hotel Price Index двокреветните соби во просек чинат 24% помалку...

 

...од минатата година. Доколку вашиот буџет дозволува едно есенско патување, а сакате и да разгледате некој европски атрактивен град размислете за следниве поволни дестинации:

1. Рига

Главниот град на Латвија, воедно е културен, образовен, политички, финансиски и индустриски центар на Балтикот.

Стариот дел на градот е посебно убав во средината на октомври кога се одржува Старорига - фестивал на светлата.

Температурата во Рига во овој период е околу 11 степени целзиусови. Хотелско спиење со доручек за двајца во хотел со 4 ѕвездички е околу 57 евра.

patuvajte-eftino-vo-evropa-riga

2. Талин

Главниот град на Естонија има 400.00 жители, а најголем број посетители привлекува божиќниот саем од 29.11 - 07.01.

Цените во просек се пониски за 11% од минатата година, а ноќевање во хотел со 4 ѕвезди за двајца е околу 67 евра.

patuvajte-eftino-vo-evropa-talin

3. Прага

Најстариот и најголемиот град во средна Европа е преполн со знаменитости.

Од Карловиот мост и Прашкиот дворец до старите улици, Златниот град - ретко кого оставаат рамнодушен.

Посебно доживуввање за љубителите на џезот е вечер помината во еден од клубовите каде секојдневно има концерти во живо.

patuvajte-eftino-vo-evropa-praga

4. Будимпешта

Главниот град на Унгарија најатрактивно е да го разгледате со новиот неодамна воведен мултифункционален туристички автобус кој вози по улица и плови по Дунав.

На обалата на Дунав разгледалте ги прекрасните згради како Парламентот и Академијата на науките, а доживување е и разгледувањето на Меморијалниот парк со 40-тина скулптури од времето на социјализмот.

patuvajte-eftino-vo-evropa-budapest

5. Краков

Иако не е главен град на Полска, Краков многумина го сметаат за најубав град на оваа држава.

Богат е со градби кои вметнуваат романтика, готика, ренесанса, и барок, а речиси на секој агол туристите можат да најдат добра забава и возбудлив провод.

patuvajte-eftino-vo-evropa-krakov

Би можело да ве интересира:

10 живописни водопади низ Македонија (а не се Колешински и Смоларски) Кои водопади во Македонија ги знаете? Погледнете 10 помалку познати водопади во ...
5 најубави кампови на Халкидики, идеални за семеен одмор или летување со друштво Ако досега никогаш не сте летувале во камп, ви препорачуваме 5 кампа кои се наоѓ...
Девојка се жали за одморот на брегот Амалфи во Италија: „Зошто сум разочарана?“ „Кога велам дека никогаш досега не сум искусила нешто вакво, не преувеличувам. С...
Предлог за кратко викенд патување: 5 преубави македонски села Овие пет села се само мал дел од богатата ризница на Македонија. Ги има уште мно...
Уличната уметност и шармантните мурали низ улиците на Брисел Сакам да ве прашам нешто. Дали сте љубители на улична уметност?  Сакам д...
Што треба да видите во Тунис на вашата прва посета, според позната инфлуенсерка од Србија? Оазата Чебика, колосеумот во Ел Џем и, секако, пустината Сахара се само дел од м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg