Хотели со специфична приказна

hoteli-so-specificna-prikazna-povekjeВи претставуваме топ листа на пет хотели сместени во различни делови на светот, а секој од нив на посебен начин е трајно обележан. Во нив се...

 

...имаат случено најчесто бизарните случки на познати личности кои престојувале таму. Секој хотел си има своја приказна.

1. The Pierre Hotel, New York, САД
Влезе во историјата благодарејќи на грабежот на Нова година 1972. Група ограбувачи облечени во одела ги ограбиле сефовите во хотелот додека гостите спиеле. Вкупно накит и останато вредност 11 милиони долари и влегоа во Гинисовата книга на рекорди како најуспешен грабеж некогаш.

hoteli-so-specificna-prikazna-1

2. Adlon Kempinski Hotel, Berlin, Германија
Хотелот каде Мајкл Џексон излезе на својот балкон на четвртиот кат со своето мало дете замотано во пешкир за да им го покаже на сите. Хотелот преку ноќ стана познат!

hoteli-so-specificna-prikazna-2

3. The Roosevelt Hotel, Hollywood, САД
Во овој хотел се одржала првата церемонија на доделување Оскари во 1929 година. Мерилин Монро живеела во овој хотел 2 години. Постојат и гласини дека нејзиниот дух е виден како игра во салата во хотелот.

hoteli-so-specificna-prikazna-3

4. The Amsterdam Hilton, Amsterdam, Холандија
Овој хотел има бурна историја и го вклучува и самоубиството на рок ѕвездата и уметникот Hermana Brood во 2001 година и убиството на холандскиот мафијаш Klaasa Bruins кое се случило веднаш покрај хотелот. Овде биле сместени и Џон Ленон и Јоко Оно. Тие ја изнајмиле собата со број 702 и таму примале новинари од светот за интервју.

hoteli-so-specificna-prikazna-4

5. Hotel De Crillon, Pariz, Франција
Ова е еден од најстарите луксузни хотели на чие отварање присуствувал кралот Луис XV 1758 година. Тука престојувале и американските претседатели Nixon, Wilson, Hoover, Theodore Roosevelt. За време на Втора светска војна го окупирале германците.

hoteli-so-specificna-prikazna-5

Би можело да ве интересира:

Најголемата панделка во светот – Кое е омиленото место за сликање на инстаграмџиите во Виена? Каде се наоѓа големата панделка, што е омилено место за фотографирање на инстагр...
Бела Стена: Рајско островче без струја во близина на Белград (фото) Скриен во близина на Белград се наоѓа скапоцен камен кој чека да биде откриен - ...
4 причини зошто треба да го посетите Хајделберг, германскиот град со посебен шарм Има забавни настани во секоја сезона и овде можете да пробате автентична германс...
20-те најпосакувани патувачки искуства на луѓето ширум светот Од одмор на Малдивите, до посета на затворот Алкатраз и планинарење на Хималаите...
Чунгкинг во Кина е најлудиот град во светот – На покривите има бензински пумпи (видео) Ако некогаш го посетите Чунгкинг, ќе имате чувство како да сте зачекориле во мес...
10 најубави плажи на Јонските Острови во Грција Љубителите на кристално чисто море во тиркизна нијанса нема да погрешат доколку ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg