10 живописни водопади низ Македонија (а не се Колешински и Смоларски)

Кои водопади во Македонија ги знаете? Погледнете 10 помалку познати водопади во Македонија, што вреди да ги посетите.

10-zhivopisni-vodopadi-niz-makedonija-a-ne-se-koleshinski-i-smolarski-01.jpg

На сите ни е познато дека Македонија е земја која изобилува со голем број природни убавини и излетнички места што вреди да се посетат.

Планини, национални паркови и секако водопади чијшто звук ве смирува и ви носи духовен мир.

Кога ќе се спомнат водопадите во Македонија најчесто помислуваме на оние најпознатите во околината на Струмица, Колешински и Смоларски, но факт е дека нашата држава изобилува со голем број други помалку познати водопади.

Во продолжение погледнете дел од помалку познатите водопади во Македонија, што вреди да ги посетите:

Кучковски водопади

Камењански водопади

View this post on Instagram

A post shared by @instadekogram

Син вир Тресонче

View this post on Instagram

A post shared by bushcraft-Tetova (@bushcrafttetova)

Корапски водопад

Беловиште

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ќе ве качиме во „кајчето на Лихнида“ и ќе ве одведеме до петте најубави локации во нашиот бисер Охри... Рибарите ги прибираа мрежите. А езерото мирно, душа да си одмориш. И додека убав...
8 најубави плажи во Хрватска за одмор со мали деца На кои плажи во Хрватска морето е најчисто, плитко, а има и голем број активност...
Места во Македонија кои ми недостигаат: Селото во кое израснав, манастирот кој ми носи мир Кога подолго време не живееш во родната земја често ќе се најдеш во ситуацијата ...
10 места низ Европа што можете да ги посетите ова лето 2023 Полуостровот Истра е преубав дел од Хрватска кој вреди да се посети на лето, осо...
5 плажи во Албанија со кристално чисто море (од кои 4 се изолирани) До една од овие плажи се стигнува само со брод, а до другите две мора да пешачит...
Предлог за кратко викенд патување: 5 преубави македонски села Овие пет села се само мал дел од богатата ризница на Македонија. Ги има уште мно...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg