27-годишна девојка ги посети сите земји во светот и го сруши рекордот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


27-годишна девојка ги посети сите земји во светот и го сруши рекордот

Се сеќавате на Кеси (Касандра) де Пекол, девојката која решила да го сруши Гинисовиот рекорд и да стане најбрзата жена која пропатувала низ сите 196 земји?

27-godishnata-zena-koja-gi-poseti-site-zemji-vo-svetot-i-go-srushi-rekordot-01.jpg

27-годишната Кеси успеа во својот сон и сега го држи рекордот за најбрзата личност која се прошетала низ сите земји во светот, рушејќи го првичниот рекорд за половина време.

За да ги посети сите земји ѝ биле потребни 18 месеци и 26 денови.

Својата епска авантура ја започна на 24-ти јули 2015-та година и неодамна ја заврши, а за тоа потрошила 198.000 долари, пари кои главно биле од спонзори.

„И покрај тоа што мислите, оваа експедиција не беше лесна“ - напишала Кеси на својот Фејсбук профил.

Таа патувала во име на Интернационалниот Институт за Мир низ Туризам и поголемиот дел од времето се сретнувала со политичари и студенти кои ја промовираат примарната цел на овој институт.

Да се потсетиме на тоа што виде во Македонија...

И да се потсетиме низ фотки на нејзиното патешествие: 

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одмор во Порторико – што да посетите? Кога ќе се спомнат Карибите, прво нешто што ни паѓа на ум на сите, се Бахамите и...
Мојот престој во храм на Кришна: „Молзев крави и се грижев за градинат... По двонеделно талкање низ автопатите низ Холандија и Белгија, конечно отседнав д...
Места низ светот каде може да прошетате покрај расцветаните црешови др... Пролетта е речиси пред прагот, а тоа значи дека доаѓа сезоната на прекрасните цв...