Што да правите и што да посетите во Сараево?


Што да правите и што да посетите во Сараево?

Сараево е најголемиот и главниот град на Босна, град на контрасти и различности кој нуди за секого по нешто.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-01.jpg

По неговите улици може да се видат и цркви и џамии, и модерни трговски центри, и стари рушевини кои сведочат за војната во Босна. Луѓето кои патуваат во Сараево немаат преголеми очекувања за градот, па можеби тоа е главната причина што овој град секогаш изненадува.

Ако планирате да го посетите, еве што можете да правите додека сте таму:

Прошетајте низ Башчаршија

Старата турска чаршија која датира од 15-от век, Башчаршија е срцето на Сараево. Таму ќе ги видите главните знаменитости на градот, пазарот и џамијата Гази Хусрев Бег. Не заборавајте да си купите сувенири од пазарот.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-05.jpg

Погледнете го градот од поинаква перспектива

Задолжително на листата е калето во Сараево, Жолта табија кое нуди прекрасен поглед на градот од горе. Ќе ги видите интересните куќи изградени во Австро-унгарски стил и течението на познатата река Миљацка низ градот.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-06.jpg

Одете на планинарска тура

Туристите кои го посетиле Сараево велат дека планинските и ридски тури во градот се едни од најдобрите на светот. Патеката Виа Динарица на Динарските Алпи е една од најубавите планински патеки во Европа, добро обележана и организирана и опкружена со бујна вегетација.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-04.jpg

Посетете го мостот каде почнала Првата Светска Војна

Уште една историско место во Сараево е Латинскиот мост на реката Миљацка, кој ги поврзува стариот град со населбата Скендерија. Во малиот музеј кој се наоѓа на северната страна на мостот е раскажана приказната за убиството Франц Фердинанд од страна на Гаврило Принцип – настан кој го означил почетокот на Првата Светска Војна.  

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-07.jpg

Посетете го паркот Хастахана

Скејтерската култура кај младите е мошне развиена во Сараево. Во паркот Хастахана секогаш е преполно со луѓе, и преку ден, и навечер. Во 2005-тата во овој парк беше поставена модерна скулптура од Германскиот уметник Херман Луц која дополнително го збогатува уметничкиот дух на градот.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-08.jpg

Посетете ја Олимписката патека

Патеката за боб на планината Требевиќ била изградена за Зимските олимписки игри кои се одржаа во Сараево во 1984 година. Денес е прилично запуштена и нацртана со графити, а ја користат моторџии и велосипедисти.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-02.jpg

Посетете го Кино Босна

Гледањето на филм во Кино Босна во минатото било уникатно искуство. Во ова кино, пред војната се гледале Холивудски филмови, па дури и порно филмови.  Денес, киното е претворено во бар со постери од филмови, а често се организираат и живи свирки.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-09.jpg

Посетете го Сараевскиот воен тунел

Воениот тунел или Тунелот на спасот во Сараево бил изграден за време на опсадата на градот во 1993 година. Претставува подземен тунел долг 800 метри преку кој луѓето бегале од градот.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-03.jpg

Посетете традиционален Сараевски ресторан

Храната во Сараево е уште причина да го посетите главниот град на Босна. Задолжително пробајте сараевски бурек и ќебапи, турско кафе подготвено на автентичен начин и чаша ракија.

shto-mozhete-da-pravite-i-da-posetite-vo-saraevo-10.jpg

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 причини зошто да ја посетите Франција во зима Доколку планирате да ја посетите Франција, зимскиот период е одличен за оваа дес...
20 причини да ја посетите златната Прага Прага – раскошната убавица, срцето на Европа, место со прекрасни пејзажи какви ш...
14 причини зошто треба да отидете во Тајланд барем еднаш во животот Мала земја во Азија која нуди толку многу природни убавини, дружење со дивиот жи...

Најчитани неделава