6 работи кои треба да ги знаете пред да ја посетите Словенија
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


6 работи кои треба да ги знаете пред да ја посетите Словенија

Од недогледни вински полиња до неверојатни национални паркови и езера, зошто Словенија е магична?

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-01.jpg

Дали некогаш сте го посетиле главниот град на Словенија, Љубљана, или пак некое од живописните села во Словенија?

Оваа земја нуди низа богатства на 20.000 километри квадратни.

Работи кои треба да ги знаете пред да ја посетите Словенија:

Не ја мешајте со Словачка

Двете се мали источноевропски земји, но се сосема различни, а помеѓу нив се наоѓаат Унгарија и Австрија.

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-06.jpg

Повеќе од половина земја е заштитено земјиште.

50% од Словенија се национални паркови, резервати и други магични дела на природата, заштитени со закон.

По Венецуела, ова е најголем процент на заштитено земјиште во една држава.

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-04.jpg

Има огромен број лозја

Според некои анализи, во Словенија има по едно лозје на секои 70 луѓе.

Слободно заборавете на Италија и Франција, винското задоволство и неверојатни пејзажи чекаат на вас во Словенија.

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-07.jpg

Може да гледате филм во дворец на замок

Секое лето во дворецот на еден раскошен замок во Љубљана се емитува филм под ѕвездите.

Целото искуство е магично.

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-03.jpg

Има прекрасен и евтин ски центар

Крањска Гора е прекрасен ски центар, каде ќе се релаксирате за пристојна цена.

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-08.jpg

Ги има најубавите езера

Езерото Блед мора да ви биде на листата на задолжителни дестинации во Словенија.

Чиста вода, замок од бајките и Блед ви овозможува да сведочите на еден од најубавите пејзажи на светот.

6-raboti-koi-treba-da-gi-znaete-pred-da-ja-posetite-slovenija-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 работи кои може да ве убијат на Исланд Плажите со црн песок се магични, но ненадеен бран може да ве повлече кон ледено ...
Работи кои секогаш треба да ви бидат спакувани во рачниот багаж кога п... Независно дали одите на краток или долг лет, секогаш ви се потребни неколку пред...
12 неверојатни работи кои ќе ги искусите ако одите на крстарење на Ант... Тоа е последното диво место на светот каде нема влада, политика и контакт со над...