Не е срамота да нарачате само кафе и да седите со часови - Грк споделува совети за културно однесување за туристите

Не велиме „опа“ и не кршиме чинии и додека играме сиртаки постојано. Ако седнувате во кафуле не мора да го испиете кафето и веднаш да избегате - уживајте си во муабетот. Грците не ги почитуваат сообраќајните знаци и често се лоши возачи, а никој не застанува на пешачки... Грк споделува совети за неговата земја кои ќе им бидат од корист на туристите.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-01.jpg

Во лето Грција е атрактивна туристичка дестинација како за балканските, така и за голем број странски туристи, а еден анонимен Грк на Reddit објави подолг текст во кој им објасни на сите туристи како треба да се однесуваат во неговата земја и открива што е сосема нормално во Грција.

Некои од најинтересните совети на овој Грк:

Не одете во Миконос, Санторини и другите места што се стапици за туристи.

Знаеме дека сите сакате магични фотографии од Грција, но не мора да потрошите цело богатство за тоа, нели. Ние Грците, ги избегнуваме тие места затоа што знаеме дека таму сѐ е скапо. Можете да го посетите Наксос или Парос/Антипарос.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-02.jpg

Не велиме „опа“ и не кршиме чинии и додека играме сиртаки постојано. Тоа е повеќе стереотип што понекогаш, некои Грци може да го сфатат и како навреда. „Опа“ се користи како извик, кога случајно ќе турнете некого или кога кревате нешто тешко.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-03.jpg

Имајте почит за старите објекти. Не правете фаци додека се фотографирате со разголените скулптури и не се потсмевајте со нив. На тој начин веднаш ќе нѐ разлутите – запомнете, ние се гордееме со нашата богата историја.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-04.jpg

Ако планирате да го посетите Акропол во Атина, направете го тоа наутро. Нема да сакате да се качувате на ридот по 12 часот попладне или во периодот кога е пеколно топло.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-18.jpg

Не брзајте да го испиете кафето и да избегате од кафулето. Ние вообичаено кога одиме на кафе, поминуваме по неколку часа со пријателите, разговараме, се смееме... Не мора да нарачувате повеќе од едно кафе или да трошите многу пари. Истото се однесува и на алкохолот.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-05.jpg

Пред да седнете во ресторан, обрнете внимание на менито. Ако нема цени во него, тоа најчесто значи дека станува збор за место каде цените се премногу високи и веднаш треба да станете.

kafeto-vo-restoran-mozhe-da-go-piete-so-chasovi-grk-so-soveti-za-kulturno-odnesuvanje-za-turistite-vo-negovata-zemja-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Неверојатниот шарм на Дојран – градот кој на лето со „Д фестивал“ се трансформира во најголемиот цен... Дојран, шармантното, мирно гратче на југот на Македонија, кое како да спие преку...
10 места низ Европа што можете да ги посетите ова лето 2023 Полуостровот Истра е преубав дел од Хрватска кој вреди да се посети на лето, осо...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...
Викенд предлози: Подзаборавени села во Македонија што треба да ги посетите (раскажуваат историја) Колку и да ја истражуваме нашата земја никогаш не може да се заситиме од волшебн...
Матка и уште 7 живописни кањони во Европа што го одземаат здивот Од Матка во Македонија, до Samaria на грчкиот остров Крит, Европа крие бројни жи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg