Викенд предлог: Мокрински извори


Викенд предлог: Мокрински извори

Мокринските извори се наоѓаат во подножјето на планината Беласица на надморска височина од 330 метри поточно во селото Мокрино, во близина на Струмица.

vikend-predlog-mokrinski-izvori-01.jpg

До ден денешен се пренесува легендата дека селото Мокрино името го добило по своето мокро поле и мочурливите места во својот атар, па така кога другите жители се преселиле на тоа место започнале селото да го викаат Мокрино.

На изворите секоја година на 2- август се собираат жителите на Мокрино и сите околни села. Доаѓаат луѓе од цела Македонија. Се дава курбан, во чест на водата. Обичајот на давање курбан е многу стар. Не се знае од кога. Адетот никогаш не бил прекинат освен еднаш. Најверојатно се намало пари. Само неколку денови потоа водата прастанала да извира. Следната година на истиот ден Илинден мештаните пак се собрале и го направиле обичајот. На 4-ти, како божјата рака да ја одврнала славината, вода од изворот повторно потекла. Оттогаш наваму ниту една година не е пресконат датумот. 

Мошне е интересен нивниот спој со дрвјата - столетните стебла на чинарите (јавори) од чии корења извира вода. Од корењата на трите јавори, истекуваат 40 литри вода во секунда.

Температурата на водата е секогаш иста, без оглед каква е надвор температурата. Потокот што потекува од изворот никогаш не замрзнал. Ова се должи веројатно на големата длабочина на изворот и силината на водата. Се мисли дури дека тој е поврзан со Дојранското езеро. Но, никој никогаш тоа не ги испитал.  

Ова е само дел од убавината која ќе ја најдете ако се упатите кон изворите:

Автор: Елена Петрова


Вие во секое време можете да ни праќате ваши статии со предлози за места кои вредат да се посетат во Македонија како и фотографии од истите на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите..

Би можело да ве интересира:

Викенд предлог: Дрвена куќичка од бајките во близина на Загреб Дрвената куќичка градена во Хонка стил се наоѓа во малото местенце Миркополе, ко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg