Шипките – најлековитото овошје на светот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Шипките – најлековитото овошје на светот

Симбол на вечниот живот. Шипките се хранливо овошје богато со антиоксиданси, од секогаш ценети како симбол на здравјето, плодноста и вечниот живот.

sipkite-najlekovitoto-ovosje-na-svetot-1

Нивниот сок, семките и маслото се многу популарни.

Многу студии потврдиле дека се работи за најлековитото овошје на светот поради благотворното дејство на кардиоваскуларниот, нервниот и коскениот систем.

Се покажало дека дневна доза од екстракт на шипки, во вид на чај или мармалад, може да помогне во намалувањето на крвниот притисок и нивото на холестерол во крвта. Научниците сметаат дека шипките го намалуваат ризикот од срцеви заболувања кај дебелите луѓе за 17 проценти.

sipkite-najlekovitoto-ovosje-na-svetot-2

Покрај користа за срцето и крвните садови, состојките на шипките го инхибираат растот на ракот на дојката, простатата, дебелото црево, леукемијата и ги спречуваат промените кои го поттикнуваат растот на туморот.

Шипките се богати со витамин Ц и се сметаат за одлично средство против воспалителни процеси, а богати се и со витамин Б5, калиум, природни феноли како што се елагитанин и флавоноид.

Шипките содржат и фитохемикалии кои го поттикнуваат создавањето на серотонинот за подобро расположение и естрогенот кој е одговорен за коскената маса. Ова откритие е многу важно за превенција на остеопорозата.

sipkite-najlekovitoto-ovosje-na-svetot-3

За подигање на имунитетот и превенција на здравствените проблеми стручњаците препорачуваат дневна доза од 2,5 децилитри свеж сок или квалитетен купечки сок од шипки.

Подготовката на шипките во домаќинството е голема, од нив може да се направи мармалад, желе, колачи, меласа, сокови, ликери, вино и чај.

Би можело да ве интересира:

8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете ... Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...
5 домашни лекови од цвекло - против воспалено грло и настинки Кога ќе ги почувствувате првите болки во грлото, неопходно е веднаш да преземете...
20 совети за фитнес и исхрана со кои Џеј Ло е секс-симбол на 50 години Здравиот начин на живот, дисциплината и реткото кршење на правилата ја направи Џ...