Запознајте ја девојка што е алергична на зима, а живее во Канaда
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


Запознајте ја девојка што е алергична на зима, а живее во Канaда

21-годишната Аријана живее на место каде температурите се симнуваат и 40 степени под нулата и тоа го влошува проблемот.

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-01.jpg

Некои на шега знаат да прокоментираат дека се алергични на студеното време и зимата, но една девојка навистина е.

21-годишната Аријана Кент од Канада страда од состојбата уртикарија, предизвикана од ладно, што значи дека самиот контакт со нешто ладно - од ладен ветер до ладна вода може да направи таа да заврши во болница.

Оваа автоиумна болест ѝ предизвикува осип по целото тело со црвени пликови кои ја чешаат, а може да дојде и до анафилактичен шок. Во најлошите периоди од нејзината состојба на Аријана ѝ се случувало и по три пати во текот на еден месец да заврши во болница поради сериозноста на симптомите.

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-07.jpg

Таа вели дека кога ќе каже дека е алергична ладното, многу луѓе не ѝ веруваат затоа што не знаат дека тоа постои.

Најлошото од сето ова е што Аријана живе во Канада, каде температурите паѓаат и до 40 степени под нулата. Во такви денови таа задолжително останува во добро загреани простории.

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-04.jpg

Алергиската реакција ѝ започнува со најмали топчиња осип кои потоа се зголемуваат и на крај може да изгледа како целото тело да ѝ е отечено. Целата кожа ја гори и чеша. Ѝ се затвора и грлото и ако не добие медицинска помош може да биде фатално.

Симптомите ѝ се појавиле на 14-годишна возраст. Вели дека животот би ѝ бил полесен ако луѓето околу неа ја разберат нејзината состојба.

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-08.jpg

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-06.jpg

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-05.jpg

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-03.jpg

devojka-e-tolku-alergichna-na-zimata-shto-neretko-zavrshuva-vo-bolnica-02.jpg

Прочитајте и „Месечево дете“: Момче е толку алергично на сонце, што мора постојано да носи костим!

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Перница против ‘рчење, перница против киселини: Дали навистина функцио... На пазарот се нудат перници со најразлични форми и функционалнисти и има толку г...
Лични верувања кои ги спречуваат луѓето да се соочат со сопствената де... Еден од најтешките моменти при соочувањето со проблем со менталното здравје е за...
7 нешта што ги правите, а никој не сфаќа дека тоа е поради анксиозност Анксиозноста воопшто не е лесна состојба за разбирање, особено за оние кои лично...