Време е да засадите божиќна пченица: 5 чекори до најубавиот украс во домот

Младата и зелена пченица е нешто што многумина сакаат да ја краси празничната трпеза, а еве неколку совети кои ќе ви помогнат оваа година таа да биде богата, убава и густа.

vreme-e-da-zasadite-bozhikjna-pchenica-5-chekori-do-najubaviot-ukras-vo-domot-01.jpg

Еден од најголемите симболи на најрадосниот христијански празник е божиќното жито кое би требало да биде зелено и бујно за да бидат такви и сеидбите во текот на годината.

За да бидете сигурни дека пченицата ќе никне во вистинското време и ќе биде богата и густа, важно е да се придржувате кон следните совети:

1. Припремете се за садење

Пред да ја посеете пченицата, потребно е семињата да ги натопите во млака вода и да ги оставите преку ноќ да отстојат. После тоа, осушете ги на хартиен чаршаф и посејте ги.

vreme-e-da-zasadite-bozhikjna-pchenica-5-chekori-do-najubaviot-ukras-vo-domot-03.jpg

2. Не штедете се на семињата

Пченицата е најдобро да се посади на чинија или во помала саксија. Немојте да штедите на семињата и прекријте го целото дно од садот така што нема да остане ни едно празно место – дури е пожелно на некои места семето да се преклопува.

Потоа прекријте го со уште еден слој земја. Наместо земја, можете да употребите и слој од памук натопен со вода и по него наредете ги пченичните зрна. Ватата е практична затоа што го впива вишокот течности.

vreme-e-da-zasadite-bozhikjna-pchenica-5-chekori-do-najubaviot-ukras-vo-domot-04.jpg

3. Пченицата чувајте ја на светло место

Не ја чувајте пченицата на место каде што има премногу греење затоа што може да се исуши. Најдобро е да ја ставите покрај прозорецот, на топло и светло место.

vreme-e-da-zasadite-bozhikjna-pchenica-5-chekori-do-najubaviot-ukras-vo-domot-05.jpg

4. Заштитете го семето со фолија

Првите неколку дена, пред пченицата да почне да никнува, прекријте ја со алуминиумска фолија која чува влага. Штом почне да испушта зелени издатоци, тргнете ја фолијата и полевајте ја пченицата умерено секој ден.

За заливање на пченицата која е посеана во чинија, ви е потребна околу една лажица вода.

vreme-e-da-zasadite-bozhikjna-pchenica-5-chekori-do-najubaviot-ukras-vo-domot-06.jpg

5. Отсечете ги врвовите и украсете ја пченицата

Кога пченицата ќе нарасне, отсечете ги врвовите така што ќе бидат со подеднаква висина. Обичај е исто така да врзете украсни тробојни врвки околу пченицата. Пазете врвката да ја стегнете прецврсто туку само колку да останат на место.

vreme-e-da-zasadite-bozhikjna-pchenica-5-chekori-do-najubaviot-ukras-vo-domot-07.jpg

М. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Велигденски трик: Како да ги избелите жолтите јајца при варењето, со само две состојки? (видео) За црвена боја потребни се жолти јајца, но ако ги бојадисувате во пастелни бои т...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg