Како компирите да не ви проникнат кога стојат подолго?

Компирите се намирници кои стојат долго доколку се чуваат правилно. Но, после некое време ако не се на соодветна температура, тие проникнуваат и омекнуваат.

kako-kompirite-da-ne-vi-proniknat-koga-stojat-podolgo-01.jpg

Како да го спречите нивното проникнување и омекнување?

Еден начин е да ставите јаболко во гајбата или во кесата во која стојат компирите и тие ќе останат здрави. Не ги чувајте во близина на кромид или банани.

kako-kompirite-da-ne-vi-proniknat-koga-stojat-podolgo-02.jpg

Втор начин е да ставите билки – лавандата и рузмаринот содржат масла кои го спречуваат скапувањето на компирите.

kako-kompirite-da-ne-vi-proniknat-koga-stojat-podolgo-03.jpg

Совет плус: Најдобро е да ги чувате на суво, темно и ладно место.

Прочитајте и како да направите чипс од лушпите од компири.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Јагодите се мијат со оцет, компирите се чуваат со јаболко - Трикови како овошјето и зеленчукот да ви... Како да го сочувате компирот за да не пушти никулци, доматите да не скапат, а ја...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Предмети на кои треба да обрнете повеќе внимание кога ги чистите Постојат луѓе кои имаат екстремно чисти домови, а нивните тајни се повеќе од едн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg