9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете

Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не треба да штедат, како не би купувале дупло една иста работа.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-01.jpg

Покрај контролата на импулсивните трошоци, треба да го контролирате и штедењето по секоја цена.

Никогаш нема да ви се исплати ако штедите на:

1. Дезинфекциски средства – има без алкохол и тие не се толку ефективни.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-01.jpg

2. Антиперспирант – евтините може да содржат состојки кои се штетни за здравјето.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-02.jpg

3. Мицеларна вода – ниската цена обично доаѓа со низок квалитет (ова не важи за сите).

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-03.jpg

4. Четка за заби – забарот чини 10 до 20 пати поскапо, отколку добрата четка.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-04.jpg

5. Ножеви – евтините верзии побрзо отапуваат и постојано ќе купувате нови.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-05.jpg

6. Пегла – ако штедите на неа, облеката ќе страда, а со тоа и вашиот буџет.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-06.jpg

7. Пегла или фигаро за коса – керамичките модели кои се поскапи помалку ја оштетуваат косата.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-07.jpg

8. Лак за нокти – најважната разлика кај поскапите лакови е четката. Ако таа е квалитетна, бојата подобро ќе се нанесе и ќе трае подолго.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-08.jpg

9. Садови за складирање – пластичните речиси секогаш содржат BPA, отровна состојка и затоа честопати се поевтини. Бирајте стакло, силикон, керамика или нерѓосувачки челик.

9-raboti-na-koi-e-podobro-da-ne-stedite-za-da-ne-se-kaete-09.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg