Што да направите за розите во вашиот двор да изгледаат како од списание?

Наскоро ќе започнат да цветаат, па доколку сакате да се гордеете со вашиот двор и убаво расцветани рози треба да знаете и неколку трикови како да ги одржувате свежи и да поттикнете бујно да цветаат.

za-rozite-vo-vashiot-dvor-da-izgledaat-kako-od-bajka-napravete-sami-gjubriva-od-prirodni-sostojki-01.jpg

Розите низ целиот свет се познати како традиционален симбол за љубов и убавина. Тие се омилен цвет на секоја дама.

Ако сакате градината да ви изгледа како од бајките или како во списанијата, тогаш можете да засадите рози во разни бои.

Сепак, треба да знаете дека убавите рози бараат нега и постојано наѓубрување.

Ако вештачките ѓубрива и прихраната за цвеќиња за вас се скапа опција, можете да се послужите со природни ѓубрива за почвата, што ќе ви помогнат вашите рози да изгледаат здраво и прекрасно.

Во продолжение погледнете неколку природни ѓубрива со кои можете да направите вашите рози да изгледаат прекрасно:

Кора од банана

Можеби ќе се изненадите, но кората од банана помага за цветање на розите.

Бидејќи содржи големо количество на калиум, таа помага овие растенија да ги добијат речиси сите хранливи материи што им се потребни за бујно цветање.

Пред да ги засадите розите, исечкајте ја кората од бананата, а потоа ставете ја околу коренот и покријте со земјата.

Доколку решите да го испробате овој трик треба да знаете дека доколку розите се веќе посадени, можете кората од банана да ја поставите што поблиску до коренот и потоа темелно да ја полевате почвата бидејќи водата ќе помогне да се разложи кората и да се поддржи нов раст.

za-rozite-vo-vashiot-dvor-da-izgledaat-kako-od-bajka-napravete-sami-gjubriva-od-prirodni-sostojki-02.jpg 

Талог од кафе

Како природно ѓубриво може да се користи и талогот од кафе кој во себе содржи калиум, магнезиум, азот.

Земете грст талог од кафе и посипете го на почвата каде се засадени розите.

za-rozite-vo-vashiot-dvor-da-izgledaat-kako-od-bajka-napravete-sami-gjubriva-od-prirodni-sostojki-04.jpg

Лушпа од јајце

Нема сомнеж дека еден од најефикасните начини со кои ќе поттикнете раст на розите е во земјата каде се посадени да додадете лушпа од јајце.

Скршете ја лушпата од јајцето на парчиња и поставете ја што поблиску до коренот.

za-rozite-vo-vashiot-dvor-da-izgledaat-kako-od-bajka-napravete-sami-gjubriva-od-prirodni-sostojki-05.jpg

Густ раствор од коприва

Овој раствор има многу непријатен мирис и благодарение на него розите се заштитени од штетниците.

Во 10 литри вода потопете 1 килограм коприва без корен и оставете го да отстои 10-15 дена на сенка.

Растворот мешајте го секој ден а ќе може да го употребите во оној момент кога ќе биде густ и ќе добие кафена боја.

Растворот од коприва ги снабдува растенијата со кислород и ги штити од болести.

Розите треба да се полеваат обилно на секои 2 до 3 дена.

za-rozite-vo-vashiot-dvor-da-izgledaat-kako-od-bajka-napravete-sami-gjubriva-od-prirodni-sostojki-06.jpg

В. К. | Црнобело / фото: pexels.com

Би можело да ве интересира:

Дворче во Градско со лулашки личи на вистинско игралиште и е сон за секое дете (фото) Освен лулашките, во дворчето на Даниела и Томе има и летниковец со хамок, но и и...
Направете сами ѓубриво за вашите билки од остатоци од храна и пијалаци - цвеќињата ќе ви благодарат Од овие остатоци од храна и пијалаци, вашите цвеќиња ќе цветаат без престан. Со ...
Како да ја исчистите фонтаната во вашиот двор и да ги отстраните алгите? Алгите се најлошиот кошмар на фонтаната во вашата градина. Ако имате п...
Среќен бамбус – Како да се грижите за него и зошто е добро да го имате во домот? Таканаречениот среќен бамбус може да вирее во секој дел од домот, но, според Фен...
Дворче во Чучер Сандево со базен, цвеќиња и палми за совршено летно уживање (фото) Кога помислувате на летно опуштање додека сте дома, една од првите мисли сигурно...
6 совети со кои божурите во вазна ќе останат свежи и раскошни подолго време Што треба да направите пред да ги ставите во вазна и како треба да ги негувате з...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg