Природна аптека во вашиот двор: 5 Билки за здрав живот

Овие 5 билки не бараат премногу простор, па така доколку немате двор секогаш можете да си набавите поголеми саксии и истите да ги посадите на вашата тераса.

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-1

Направете си мини аптека во вашиот зелен простор и добијте огромна корист за вас и вашето семејство со овие билки:

1. Невен

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-2

Каде и да го посадите, невенот ќе биде прекрасен украс благодарение на неговите жолти цветови, кои ќе ја красат вашата градина од јуни па сѐ до првите мразови.

Жолтите цветови на невенот ќе ви дадат и најточна временска прогноза: ако цветовите се затворени и после 7 часот наутро, тогаш тој ден ќе врне дожд.

Од невенот можете да си подготвите чај кој го зајакнува имунитетот, го смирува желудникот и цревата. Оваа билка е одличен сојузник во борбата против разни воспаленија и ја регулира менструацијата.


2. Лаванда 

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-3

Лавандата ги одбива разните инсекти и ја спречува појавата на мравки околу останатите растенија. Цветовите се берат пред целосно да се отворат и да расцутат, а потоа се сушат и од нив се прави чај, кој се користи против мигрена, несоница и при стрес.


3. Жалфија

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-4

Жалфијата се бере кога никнуваат првите млади израстоци и листови, кои треба да се остават во ладовина и да се исушат.

Чајот од жалфија се подготвува на тој начин што се става во непокриено тенџерче да врие 3 минути. Таа веднаш делува лековито врз воспаление на грло, отежнато дишење и при болки во стомакот.


4. Мајчина душица

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-5

Станува збор за растение кое расте во вид на мала грмушка со виолетово-црвени цветови и силен мирис. Чајот од мајчина душица одлично делува против воспаленија на дишните органи како и при кашлица. Доколку имате нередовен циклус тогаш пијте еднаш дневно чај од сушена камилица.


5. Нане

prirodna-apteka-vo-vasiot-dvor-5-bilki-za-zdrav-zivot-7

Нането се одликува со силен мирис кој разладува и инстантно го олеснува дишењето. Листовите на нането се берат пред тоа да расцути, а делува против менструални болки, грчеви во стомакот, слабо варење на храната и при тешкотии со дишењето.

Иако чајот од нането е многу популарен и делува освежувачки, сепак треба да внимавате, бидејќи преголемата количина делува лошо врз срцето.

Би можело да ве интересира:

Што да направите за розите во вашиот двор да изгледаат како од списание? Наскоро ќе започнат да цветаат па доколку сакате да се гордеете со ваш...
Дворче во Градско со лулашки личи на вистинско игралиште и е сон за секое дете (фото) Освен лулашките, во дворчето на Даниела и Томе има и летниковец со хамок, но и и...
Хоја – Растение со уникатен изглед кое мириса на мед, а не бара голема нега (фото) Хоја, познато и како восочен цвет, е растение со уникатен изглед чии цветови исп...
Дворче во Чучер Сандево со базен, цвеќиња и палми за совршено летно уживање (фото) Кога помислувате на летно опуштање додека сте дома, една од првите мисли сигурно...
Бети од кочанско креирала мини рај во нејзиниот двор во Франција: „Законски сме обврзани да ја косим... „Маслинката беше обична маслинка и јас си ја кроев вака на облаци. Шимширот...
Дворче во Битола со бунар и зимзелени дрвца е вистински зелен рај (фото) Дворче во Битола е спој на хармонија, мир и убавина - идеално место да бегство о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg