Како да го поттикнете цветањето на орхидеите?


Како да го поттикнете цветањето на орхидеите?

Орхидеите се едни од најубавите собни билки кои можат да го исполнат секој простор со елеганција.

kako-da-go-pottiknete-cvetanjeto-na-orhideite-01.jpg

По правило, ја купуваме кога цвета, па по неколку месеци цветовите опаѓаат. Тогаш сите се прашуваат дали нешто прават погрешно.

Просечното цветање на орхидеите трае 3 месеци и обично тоа се случува два до три пати годишно.

Паузата помеѓу цветањата може да биде одложена и за неколку месеци.

Ако сте нетрпеливи, сепак може да го забрзате растот на цветови со помош на следниве совети:

1. Создадете температурна разлика. Ставете ја саксијата навечер на постудено место, до 15 степени.

2. Намалете ја количината на азот во дохраната.

3. Влажнете го воздухот околу билката.

4. Преместете ја саксијата на 4-5 дена на темно место. 3 недели подоцна орхидејата ќе пушти пупки. Овој начин е погоден само за веќе развиени и здрави билки.

5. Наместо ставање вода, се препорачува во саксијата да се стават неколку коцки мраз. Така ќе го поттикнете растот и цветањето.

Најважно е секојдневно да и овозможувате светлина. За време на цветањето залевајте ја двапати неделно, а за време на мирувањето - доволно е еднаш неделно.

kako-da-go-pottiknete-cvetanjeto-na-orhideite-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 видови собни цвеќиња кои се хит за 2019 година Зелената боја е одмор за очите, а растенијата се тип на детали кои имаат моќ и н...
Комшии за пример: станари во Делчево си го одржуваат сами дворчето пред зграда (фото) Во денешно време, реткост е да се најдат комшии кои нема да бидат завидливи и со...
Само една капка им е доволна на гераниумите да цветаат како „луди“ – што треба да им ставите? Гераниумот или народски кажано сарделата потекнува од Јужна Африка, а е исклучит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg