Како од бајка: Градина покриена со 4,5 милиони сини цветови


Како од бајка: Градина покриена со 4,5 милиони сини цветови

Верувале или не, овие бајковити ливади не се дигитални слики преземени од нашите соништа, туку реални фотографии, направени во паркот Хитачи, Јапонија.

bajkovita-gradina-so-4-5-milioni-sini-cvekjinja-001.jpg

Прекрасната градина се наоѓа на површина од 190 хектари и има најразлични видови цвеќиња кои цветаат во текот на целата година.

Најпознати меѓу нив се немофилите, кои цветаат секоја пролет, посебно во април, создавајќи навистина волшебна глетка составена од 4,5 милиони вакви прекрасни цветови.

Паркот е толку познат по немофилите што привлекува многу туристи, па фотографите треба да користат Фотошоп со цел да ги отстранат од кадарот, бидејќи речиси е невозможно да се фотографира пејзажот, без да бидат присутни луѓе.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Тесни базени: 30 супер идеи за градината Летото е на прагот, температурите растат, а со нив и потребата од живописно катч...
Само една капка им е доволна на гераниумите да цветаат како „луди“ – што треба да им ставите? Гераниумот или народски кажано сарделата потекнува од Јужна Африка, а е исклучит...
Најубавите цветни балкони и тераси од Pinterest Во лето, сите фантазираме како цели денови и ноќи ги поминуваме на тераса или на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg