Цветовите кои стануваат проѕирни кога врне дожд (фото)


Цветовите кои стануваат проѕирни кога врне дожд (фото)

Навидум обичните, бели цветчиња со оригинално име „Diphylleia grayi“ не изгледаат дека кријат некаква тајна. Обични се, ситни и бели, ако ги видите може дури и да не ги забележите, барем додека на нив не капне вода.

cvetovite-koi-stanuvaat-prozirni-koga-vrne-dozd-01.jpg

Тогаш настанува магијата.

Нивната бела боја повеќе не постои, односно водата ги прави проѕирни. Малите линии кои се формираат во овој случај, наликуваат на човековиот скелет, па од таму овие цветови се познати и како цвет - костур.

Обично се наоѓаат на влажни, планински средини и во постудени региони. Тие воедно се и знак дека на пролетта ѝ се ближи крајот.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Детали со кои терасата „ќе живне“ во пролетно расположение Балконите и терасите деновиве се во фаза на подготовки, со оглед на тоа што пове...
Не сака други растенија околу него – Лирата фикусот е едно од најомилените саксиски растенија на Инс... Фикус Лирата или уште познат како Лировиден фикус (Fiddle-leaf fig) е еден од по...
Пречекајте ја пролетта: 3 идеи за „мини“ градина во домот Без разлика на големината и стилот на вашиот дом, растенијата се секогаш добра и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg