15 фотографии кои ќе ве натераат да чувате бонсаи


15 фотографии кои ќе ве натераат да чувате бонсаи

Бонсаи дрвата се прекрасни – изгледаат убаво, можете да ги чувате дури и ако имате мал дом, поттикнуваат трпение и посветеност од ваша страна, ве ослободуваат од стресот и помагаат да го прочистите воздухот.

15-fotografii-koi-kje-ve-nateraat-da-cuvate-bonsai-01.jpg

Луѓето во Кина одгледувале бонсаи дрва илјадници години, а во античките времиња биле познати како „penzai“. Оваа традиција подоцна била преземена и во Јапонија за време на зен-будизмот.

Нивната големина се должи на техниките за рестрикција на просторот и количината на минерали кои ќе ги добива дрвото – деликатен процес кој бара многу време, внимание и трпение, но на крајот резултатите се неверојатни.

Неколку примери кои ќе ве инспирираат да чувате бонсаи:

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мали цвеќиња кои кријат цели галаксии во себе Сакате да допрете до далечните галаксии во универзумот, да имате можност да ги п...
5 балконски цвеќиња кои се најлесни за одржување Ништо не го разубавува балконот или терасата како што тоа го прави цвеќето. Иако...
Затворени градини од кои нема да можете да се наситите (фото) Магично катче кое инстантно ќе ве ослободи од стресот на брзото темпо на живот. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg