„Направи сам“ идеи со кои ќе ја отворите пролетната сезона во дворот


„Направи сам“ идеи со кои ќе ја отворите пролетната сезона во дворот

Време е да го разбудите дворот од зимскиот сон! Извадете ги цвеќињата надвор, направете нови полици на кои ќе ги изложите, додадете неколку светилки за поромантична атмосфера и прошарајте го стариот мебел.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-001.jpg

Сето тоа подобро е да ви одземе неколку часа, отколку многу пари, па затоа ви предлагаме неколку „направи сам“ проекти на кои досега не ви текнало.

Отворете ја пролетната сезона:

1. Направете табуретки за седење од стари гуми и дебело јаже.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-01.jpg

2. Белите новогодишни светилки закачете ги на дрвјата, наместо да ги чувате спакувани во кутија до следните празници.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-02.jpg

3. Направете полица од обичните дрвени палети.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-03.jpg

4. Сами направете патеки од старите даски - доволно е само да ги наредите во земјата.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-04.jpg

5. Искористете ги бетонските блокови како ногарки за клупа.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-05.jpg

6. Старите гуми лесно може да станат саксии - само наполнете ги со земја и закачете ги со синџирче.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-06.jpg

7. Искористете ги пресечените трупци како масички.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-07.jpg

8. Вертикалните џепчиња за на врата искористете ги како саксии.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-08.jpg

9. Шанк од палети и бетонски плочки е секогаш добра идеја.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-09.jpg

10. Или од старо дрвено буре.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-10.jpg

11. Кога нема да ви се трошат пари на саксии, повторно искористете неколку цигли и бетонски блокови.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-11.jpg

12. Кој вели дека не може да имате малку вода во дворот без големи трошоци?

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-12.jpg

13. Обојте по некоја плочка за да го развеселите катчето каде што седите.

napravi-sam-idei-so-koi-ke-ja-otvorite-proletnata-sezona-vo-dvorot-13.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Идеи за фантастични забави на отворено (фото) Ако пандемијата нè научи на нешто – е тоа дека сите работи може да се организира...
Како се гради базен од дрвени палети за еден ден? (видео) Високите температури често не тераат да фантазираме како би било да имаме базен ...
Викенд акција - садење цвеќе: Тераса во Тафталиџе доби нов изглед (фото) Девојка од Скопје ги засука ракавите и направи преобразба на својата тераса на 9...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg