13 едноставни трикови со кои вашата градина ќе заблеска


13 едноставни трикови со кои вашата градина ќе заблеска

Птиците ви ги уништуваат бегониите, вашите сардели изгледаат овенато и тажно, и покрај грижата која секојдневно ја вложувате во вашата градина?

13-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska.jpg

Не очајувајте, со помош на овие трикови вашата градина ќе заблеска во полн сјај и ќе стане вистинско место за уживање и разладување во топлите летни денови кои ни претстојат.

Еве што треба да направите:

Направете си маркери за секое растение во вашата градина од обични камења

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-1.png

Ставете бебешка пелена на дното од вашите саксии. Ќе ја впие водата и ќе ја чува земјата влажна подолг временски период, спречувајќи ги растенијата да се исушат, дури и кога не сте подолго време дома

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-2.jpg

Искористете ги старите гуми давајќи им нов живот како саксии во весели бои

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-3.jpg

Додадете дробени лушпи од јајца директно во почвата за да им обезбедите доволно калциум на растенијата

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-4.jpg

Користете пластични вилушки со цел да ги заштитите растенијата од животни и птици

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-5.jpg

Уништете го несаканиот плевел со мешавина од оцет и вода

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-6.jpg

Уредно чувајте го алатот во саксија со песок, така што секогаш ќе биде заштитен и чист

13-ednostavni-trikovi-so-koi-vasata-gradina-ke-zableska-7.jpg

Уште 7 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Совршено дворче од семејна куќа во Охрид со поглед на Охридското Езеро (фото) Совршено позиционирана лежалка со спектакуларен поглед на Охридското Езеро и мно...
Едноставен трик за богат цут на саксиското цвеќе На секое саксиско цвеќе му е потребно дополнително хранење, особено во вегетатив...
Пролетни рециклирани саксии кои се прават за неколку минути (видео) За да имате унифицирани саксии за цвеќињата, не мора да одвоите мини богатство, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg