Mини оаза за опуштање: Како да уредите мало дворче?


Mини оаза за опуштање: Како да уредите мало дворче?

Иако големиот двор е сечиј сон, сепак, не очајувајте доколку имате и помалку простор на располагање.

mini-oaza-za-opushtanje-kako-da-uredite-malo-dvorche-1_copy.jpg

Со доаѓањето на топлата сезона, најмногу од сè му се радуваме на убавото и живописно катче надвор од ентериерот. Доколку сте сопственици на куќа, тогаш имате нешто на што би ви позавиделе повеќето луѓе кои живеат во стан – двор само за себе.

Но, што ако дворното место е со скромна површина? Искористете го на најдобар можен начин просторот со кој располагате. Прифатете го предизвикот и направете си вистинска мини оаза за опуштање на свеж воздух.

За таа намена, засадете цвеќе или зачини, ставете неколку интересни украси, или, пак, направете си мала градина. Идеите се достапни во изобилство, а на вас е да ја одберете онаа тема која најдобро ќе му прилега на вашиот дом.

Ви ги претставуваме нашите фаворити, како примери за одлично уредување на мали, но и за нешто поголеми дворови.

Погледнете ги фотографиите и инспирирајте се!

 

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Двор во Македонија уреден за мерак (фото) Во дворот на Зорица секој со задоволство би посакал да го испие утринското кафе....
Како изгледа дворот на Белата Куќа, во кој има и тајна градина? (фото) Мишел Обама и Меланија Трамп се само дел од првите дами на Америка, кои го обожа...
„Направи сам“ проекти што ќе ве мотивираат да го средите дворот (фото) Ако живеете во град, имањето двор може да се смета и за луксуз. Овој простор е с...