Инспиративни Зен градини кои ќе ве остават без зборови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Инспиративни Зен градини кои ќе ве остават без зборови

Источната филозофија која со години наназад ја истражува врската помеѓу природата и човекот, станува сѐ поимпресивна колекција на идеи и визии.

inspirativni-zen-gradini-koi-ke-ve-ostavat-bez-zborovi-001.jpg

Традиционалните Зен градини знаат да бидат вистинска ризница на свежи идеи и тие сѐ повеќе се применуваат во дворовите на модерните домови.

Историски гледано, Зен градините се создадени од будистички монаси како простор за медитација, но тие истовремено го пренесуваат и човековото восхитување кон убавината на природата.

Овој концепт се надоградувал и развивал со текот на годините, притоа воведувајќи нови елементи како езера, мостови, осветлување и уметнички инсталации.

Денешната Зен градина претставува колективен термин за сите толкувања на субјектите, кои истовремено ги истражуваат естетиката, филозофијата и восхитот кон природата.

За каква беспрекорност станува збор, погледнете сами.

 С. У.  | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 симпатични идеи за мини градина во кујната како на Џејми Оливер Дали сте дел од оние кои сонуваат за прекрасна мала градина од зачини во куната,...
Зошто во двор треба да ставите лажица со шеќер и вода? Идејата за поставување на лажица со мешавина од шеќер и вода веќе подолг период ...
„Направи сам“ идеи за на тераса и низ двор (видео) Време е да ги живнете дворовите и терасите со неколку креативни направи сам идеи...

Најчитани неделава