7 трикови како да си направите градина на вашата мала тераса


7 трикови како да си направите градина на вашата мала тераса

Генерално сите сонуваме за голема куќа или викендица со сопствен огромен двор, но мнозинството живееме во станови со помала квадратура и малечки тераси.

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-01.jpg

Сепак тоа не е изговор да не уживаме во просторот кој ни е даден на располагање, макар била и терасата со минимални 3 метри квадратни.

Пролетниот и летниот период се особено погодни за започнување проект наречен градина на тераса. Колку и да изнесува нејзината големина не очајувајте бидејќи најважни се волјата и желбата за средување. Секако, овие 7 трикови ќе ви бидат од особено голема корист:

Вертикална градина на дрвени палети

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-02.jpg

Зачини во теглички

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-03.jpg

Масивна долга правоаголна саксија

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-05.jpg

Подвижни полици кои собираат многу растенија

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-04.jpg

Вертикално закачени саксии на јаже

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-07.jpg

Старо парче мебел кое ќе го реупотребите на нов начин

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-08.jpg

Терариуми со можност за закачување

7-trikovi-kako-da-si-napravite-gradina-na-vashata-mala-terasa-06.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 симпатични идеи за мини градина во кујната како на Џејми Оливер Дали сте дел од оние кои сонуваат за прекрасна мала градина од зачини во куната,...
Како изгледа дворот на Белата Куќа, во кој има и тајна градина? (фото) Мишел Обама и Меланија Трамп се само дел од првите дами на Америка, кои го обожа...
Цветна градина во близина на Милано, со посадени 250 илјади лалиња (фото) Огромна градина која брои 250 илјади лалиња од 183 различни видови, ќе ја краси ...

Најчитани неделава