5 цвеќиња кои ќе ви го красат домот и во текот на студените месеци
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


5 цвеќиња кои ќе ви го красат домот и во текот на студените месеци

Цвеќињата се одличен начин да го украсите домот, но повеќето од нив не можат да ја преживеат зимата.

5-cvekjinja-koi-kje-vi-go-krasat-domot-i-vo-tekot-na-studenite-meseci-01.jpg

Сепак, некои видови лесно се адаптираат и на постудените месеци, но под услов да ги чувате на затворено. A, уште подобро е што не бараат некоја посебна нега.

Во продолжение погледнете кои цвеќиња можат да ви го красат домот и во зимските месеци:

Хризантема

Ако добро го одгледувате, ова цвеќе може да ви го краси домот и во зима. Најважно е да го чувате подалеку од прозорци, врати и генерално места каде што има провев. Исто така треба да го поставите на светло место, но без директна сончева светлина.

5-cvekjinja-koi-kje-vi-go-krasat-domot-i-vo-tekot-na-studenite-meseci-02.jpg

Амарилис

Иако потекнува од топло место, и ова цвеќе може да се адаптира на студените месеци доколку го чувате во домот. Важно е само да не стои во премногу топла просторија.

5-cvekjinja-koi-kje-vi-go-krasat-domot-i-vo-tekot-na-studenite-meseci-03.jpg

Јаглика

Јагликата е прекрасно цвеќе кое исто така може да ја преживее зимата. Важно е да не го чувате на премногу топло место и да не го изложувате на директна сончева светлина.

5-cvekjinja-koi-kje-vi-go-krasat-domot-i-vo-tekot-na-studenite-meseci-04.jpg

Божиќна ѕвезда

И самото име кажува дека ова е можеби најпогодното цвеќе за студените месеци. Штом ќе почне да цвета, добро би било да го чувате во постудена просторија и никако не го поставувајте до грејни тела.

5-cvekjinja-koi-kje-vi-go-krasat-domot-i-vo-tekot-na-studenite-meseci-05.jpg

Циклама

Ова растение може да цвета и на есен и во зима, а не бара некоја посебна грижа. Цвеќето сака влага, па можеби ќе треба да го наводнувате почесто. Истовремено, најдобро вирее во постудена и светла просторија.

5-cvekjinja-koi-kje-vi-go-krasat-domot-i-vo-tekot-na-studenite-meseci-06.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Прекрасни црни цвеќиња што ќе додадат драма во вашата градина Дали некогаш сте помислиле да додадете малку драма во вашата градина со додавање...
Креативноста на Јапонцитe: Градини ремек дела во задниот дел од камионите (фото) Цвеќе, трева, дрвца, па дури и клупи, Јапонците успеаја да прикажат дека градот ...
Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg