8 најважни правила за пресадување на цвеќињата без да ги оштетите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


8 најважни правила за пресадување на цвеќињата без да ги оштетите

За цвеќињата да не стагнираат, мора да се пресадуваат на година до две, зависно од видот.

8-najvazni-pravila-za-presaduvanje-na-cvekinjata-bez-da-gi-ostetite-001.jpg

За добро да напредуваат и да не ви изумрат за неколку недели по купувањето, освен добрата и соодветна нега, треба да знаете како правилно се пресадуваат.

Потребни ви се соодветна саксија, нова земја и овие 8 правила:

1. Одберете саксија за неколку сантиметри поголема од претходната.

2. На дното на саксијата задолжително ставете дренажа – слој каде ќе оди вишокот вода, за корените да не изгнијат. Може да се послужите со парче стиропор.

3. Внимателно, со протресување одстранете ја старата земја од корењата.

4. Коренот на растението ставете го на дното од саксијата, па дополнувајте со земја.

8-najvazni-pravila-za-presaduvanje-na-cvekinjata-bez-da-gi-ostetite-2.jpg

5. Добро налејте со вода за земјата рамномерно да се распореди.

6. Земјата не треба да ја набивате и натискате, туку само цветот да е стабилен во неа. По залевањето, никако не ја притискајте.

7. Неколку дена оставете ја саксијата на суво и топло место, подалеку од сонце.

8. Не ги пресадувајте цвеќињата додека цветаат, односно почекајте ги да прецветаат.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мали трикови: Како свежото цвеќе да потрае подолго? Секој кој сака свежо цвеќе, знае колку е краток неговиот рок... Секој кој сак...
Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...
5 најиздржливи собни растенија, погодни за сите кои не знаат да одржуваат цвеќе Дали сте од оние кои ги носите цвеќињата на душа, бидејќи не можете да одржите н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg