Зеленило помеѓу плочките – 24 докази дека бањата е супер место за цвеќињата


Зеленило помеѓу плочките – 24 докази дека бањата е супер место за цвеќињата

Цвеќињата во бањата не се честа глетка – околината се чини малку нестабилна, температурата и влажноста се менуваат, има премногу или премалку светлина, просторот е премал...

zelenilo-pomegju-plockite-24-dokazi-deka-banjata-e-super-mesto-za-cvekinjata-001.jpg

Но, од друга страна, има одредени билки кои сакаат влажност, не премногу светлина и им треба само малку простор.

Според фенг шуи исто така е препорачливо да ги чувате билките во бањата, бидејќи на тој начин се разбива лошата енергија во просторијата во која го „чистиме најлошото од себе.“

Кои билки се препорачува да се чуваат во бањата?

Алое вера, Бамбус, Бршлен, Калатеа, одредени видови на Драцена... Односно, сите билки кои сакаат слаба светлина, високо ниво на влага и може да истрпат поголеми температурни разлики.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 најважни правила за пресадување на цвеќињата без да ги оштетите За цвеќињата да не стагнираат, мора да се пресадуваат на година до две, зависно ...
Како убавите пролетни букети подолго време да бидат свежи? Доаѓа пролетта, а тоа значи разубавување на домот со прекрасни букети кои ќе шир...
Цветни „направи сам“ проекти за да ѝ кажете добредојде на пролетта Со првото расцветување на цвеќињата и нивната лесна достапност, знаеме дека е вр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg