На гости кај Јасмина и Дејан: Стан од 70m2 во Скопје со темни тонови и совршен поглед (фото)

„Пред 5 години кога го уредувавме празниот стан, се водевме по водечките трендови на студени и потемни бои и оттука избравме мебел во сива, сина, црна боја во комбинација на елементи од дрво. Но, во нашиот дом има топлина и насмевки и тоа ни е најважно“, споделува за CRNOBELO.com Јасмина Божиновска (26).

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-01.jpg

Јасмина Божиновска (26), по професија психолог/семеен и системски советник, мајка на Клара и сопруга на Дејан, со семејството живее во стан во Скопје.

На Јасмина и на Дејан омилен им е отворениот поглед, но и топлината која си ја создале во него, иако доминираат темни и студени бои.

За уредувањето на нивниот дом Јасмина вели за CRNOBELO.com:

„Првата голема одлука која ја донесовме со сопругот беше одлуката да имаме свој дом, пред да имаме свое семејство.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-14.jpeg

Оттука и идејата тоа да биде во Скопје, недалеку од центарот на градот на 10-ти кат, во стан кој ни нуди удобност од 70m2 и поглед кон Скопје, заедно со сите негови градби.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-24.jpeg

Иако наскоро ќе се селиме во нов стан, овој стан ќе остане нашиот прв дом и токму поради силната приврзаност одлучивме да го зачуваме, затоа што еден ден веројатно носталгично ќе му се вратиме.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-21.jpeg

Секој дел од станот е уреден со голема љубов и внимание. Пред 5 години кога го уредувавме празниот стан се водевме по водечките трендови на ладни и потемни бои и оттука избравме мебел во сива, сина, црна боја во комбинација на елементи од дрво, но најважно од сè се водевме од идејата овој стан да биде место во светот, што за нас ќе асоцира на дом и семејство.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-05.jpeg

Затоа и покрај палетата на бои, нашиот дом плени со топла енергија и среќна детска насмевка. Оттука можам да кажам дека воедно стана место на нашите исполнети соништа.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-18.jpeg

Во дневниот престој на станот преовладуваат сината и сивата боја и масите изработени од дрво.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-10.jpeg

Мебелот е минималистички, надополнет со детали, кои нудат чувство на топлина и удобност.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-06.jpeg

Она што е специфично и карактеристично за нашиот дом се семејните фотографии, што се забележуваат во дневната соба, претежно црно-бели фотографии од значајни моменти за нас.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-23.jpeg

Во кујната преовладуваат елементи изработени од дрво и медијапан во сива и бела боја. Се трудевме максимално да го искористиме просторот кој го имавме на располагање, па така повеќето елементи се вградени.

na-gosti-kaj-jasmina-i-dejan-stan-od-70m2-vo-skopje-so-temni-tonovi-i-sovrshen-pogled-foto-16.jpeg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...
На гости кај Александра: Празнично украсен стан во Скопје, во кој е накитено дури и во кујната (фото... „Традиционално, украсувањето во мојот дом започнува од нејзиното височество - ел...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg