Во домот на Снежана: Куќа во Припор, уредена во кафеави тонови и двор со базен

„Припор ни се допаѓа затоа што сме блиску до град, а сепак далеку од бучава и опколени со природа, а куќата и дворот ги одржуваме сами со сопругот“ - раскажува Снежана за CRNOBELO.com, за домот во кој имаат и простор за рекреација со билјард, како и игротека за внуците. 

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-01.jpg

Снежана Сирак и нејзиниот сопруг Руди живеат во прекрасна куќа во Припор, која таа ја добила во наследство.

Куќата е уредена претежно во кафеави нијанси – од гарнитура и трпезариска маса – до ѕидови, врати и други детали низ домот.

Големите прозорци и врати со стакло од горе до долу овозможуваат природна светлина, како и преграсен поглед кон природата во околината на куќата. 

Освен големиот дневен салон, тие уживаат и во голем двор со базен, како и со простор за играње на нивните внуци.

За нивниот дом, Снежана за CRNOBELO.com вели:

„Идејата за куќата местоположбата, дворот и базенот е идеја на сопругот.

Припор ни се допаѓа затоа што сме блиску до град, а сепак далеку од бучава и опколени со природа.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-04.jpeg

Тоа што имаме можност да живееме тука е благодарение на мојата мајка Стојна, затоа што тој имот ни го има подарено како наследство од нејзините родители, што мене посебно ми е драго, затоа што корените ми се од овој крај Сопиште.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-15.jpg

Кога станува збор за уредувањето, во горниот дел од куќата има дневна соба со трпезарија, кујна, две спални и игротека за внуците.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-03.jpg

Долниот дел е гаража, а по скали се влегува директно во дневниот престој. 

На секого топло му препорачувам ваква идеја на распоред, бидејќи е многу практичен.

Најмногу ми се допаѓа распоредот затоа што од гаражата влегувам по скали директно во дневен престој, па сум заштитена од кое било време, независно дали врне или е топло.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-05.jpg

Долниот дел ни е простор за рекреирање, со билјард, караоке за вежбање и слично.

Горниот дел ни е 100 метри квадратни, а долниот кат кај гаражата и билјардот е 70 квадрати.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-_1.JPG

Од дневниот престој веднаш излегуваме во градината и базенот го користиме од април до октомври, затоа што ја топлиме водата.

Дворот, базенот и куќата генерално, сами ја одржуваме заедно со сопругот.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-13.jpg

Целиот изглед со желби и идеи е заслуга на мојот сопруг, што е програмер, а не архитект, а сите што ни доаѓаат на гости прво гледаат во високите греди без плафон“.

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-_3.jpg

Погледнете повеќе фотографии од домот на Снежана и сопругот:

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-08.jpg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-06.jpeg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-07.jpeg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-10.JPG

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-09.jpg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-11.jpeg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-12.jpg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-14.jpg

vo-domot-na-snezhana-kukja-vo-pripor-uredena-vo-kafeavi-tonovi-i-dvor-so-bazen-16.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Во дворот на Маја Кикириткова: „Имаме дебела сенка од стар орев и лулашка, а допрва ќе го уредуваме ... „Површината на дворот е 200m2, но сè уште е во фаза на уредување, само еден...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...
Во домот на Катерина: Стан во Аеродром од 48m2, со кујна во пастелна минт боја и многу цвеќиња „Кога го купував станот, еден од одлучувачките фактори беше самиот распоред на с...
Во домот на семејството Јовановски: Стан од 70m2 во центарот на Битола со земјени тонови и златни де... „Во нашиот ентериер внесовме земјени тонови како песок боја, нијанси на крем, на...
Во домот на Марија и Сашо во Кавадарци: Стан од 75m2, со многу саксиски цвеќиња, кој од корен го пре... „Неисполнетата желба за прозорци без завеси и поглед од високо, ја компензираме ...
Во домот на Маријана во Штип: Куќа во барок стил, со златни елементи и многу новогодишни украси „Дневната соба ја уредивме во уникатен стил, комбинирајќи елементи на природата ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg